Agencija odgovarja novinarki portala Žurnal24 Barbari Eržen.
V povezavi z zadnjim nadzorom omejitve obsega oglaševanja v tujih televizijskih programih me zanima, ali so pristojni regulatorji v članic EU na vaše opozorilo že kdaj oglobili katero od televizij, ki predvaja predolge oglasne bloke? V primerjavi s slovenskimi televizijami, kjer agencija redno izdaja kazni, se zdi v tem primeru kot da bi imeli zvezane roke? V povezavi z omenjenim me zanima, ali na agenciji opažate, da globe koristijo v smislu manjšega pojavljanja kršitev.
Agencija od leta 2014 sistematično nadzira obseg oglaševanja v domačih in tujih TV programih, ki se razširjajo v Sloveniji. Postopki nadzorov nad tujimi programi so opisani na spodnjih povezavah:
Agencija je bila seznanjena, da sta dva tuja regulatorja sankcionirala kršitelje. Britanski regulator je izrekel sankcije zaradi ugotovljenih kršitev v TV programih Discovery Channel in Universal Channel v letu 2014. Sankcija je bila znižanje dovoljenega obsega oglaševanja za določeno časovno obdobje. Romunski regulator je leta 2015 izrekel globe TV programoma Sport Klub (Slovenia, SK1) in Sport Klub Prime (Slovenia, SK3), prvemu 50.000 levov (dobrih 11.000 evrov), drugemu 40.000 levov (približno 9.000 evrov). Agencija je kasneje znova ugotovila kršitve obsega oglaševanja v TV programih SK1 in SK3, obenem pa je ugotovila, da se je izdajatelj omenjenih TV programov preselil iz Romunije v Luxemburg. Regulatorju v Luxemburgu je nato posredovala prijavo omenjenih dveh TV programov ter TV programa TLC, vendar je pristojni regulator zaradi ugotovljenih kršitev vsem trem TV programom izrekel zgolj opozorila. Po zadnjem preverjanju tujih TV programov je agencija posredovala prijave pristojnim regulatorjem zaradi ugotovljenih kršitev v dveh TV programih (Travel Channel in TLC), pri čemer je posebej opozorila na kršitelja povratnika, tj. televizijski program TLC, ki mu je bilo v preteklosti zaradi istovrstnih kršitev že izrečeno opozorilo.
Agencija opaža, da je sistematično preverjanje obsega oglaševanja tujih TV programih, ki se razširjajo v Sloveniji, prineslo pozitivne rezultate. Zmanjšalo se je tako število tujih TV programov, v katerih so bile ugotovljene kršitve, kot tudi obseg samih kršitev. Prav tako je kršiteljev povratnikov malo.