Slovenija je ena redkih držav članic EU, kjer je na 12 GHz območju vzpostavljena sekundarna uporaba1 storitve MMDS za prizemno distribucijo TV signalov. Agencija je v letu 2014 v obliki izhodišč in osnutka informativnega memoranduma pripravila strategijo ureditve razmer in je na podlagi te pripravila javni razpis za del 10 GHz področja in 12 GHz področje. Z njim je poleg problematike povratnega kanala na 5 GHz področju razrešila tudi problem istočasne uporabe MMDS in BWA storitev na področju 12 GHz ter s tem povezanih problemov dosega večjih razdalj ob spoštovanju omejitev oddajne moči in ustrezne kvalitete storitev ter problemov uporabe povratnega kanala, ki je izjemno otežena in realno možna le ob relativno omejenih dosegih. Zato je poleg 12 GHz razpisala tudi del 10 GHz pasu (podpasa A in C), s čimer je zagotovila uporabo novega frekvenčnega področja, ki bo namenjen predvsem distribuciji BWA storitev.
Z razvojem omrežij za širokopasovne mobilne storitve in za storitve nadomestka fiksnega širokopasovnega dostopa, ki ponujajo bitne hitrosti z uporabniško izkušnjo najmanj 10 Mb/s od bazne postaje do mobilnega uporabniškega terminala oziroma proti uporabniškemu priključku, se je pojavila potreba po zmogljivejših hrbteničnih omrežjih. Zlasti na podeželskem območju dostikrat ni na voljo optičnih povezav do baznih postaj.
Z javnim razpisom v letu 2016 za lokalno uporabo želi agencija poleg nepodeljenega spektra v 10 GHz pasu (podpasa A in C) za BWA in 12 GHz pasu za MMDS (slika spodaj), omogočiti tudi fleksibilno načrtovanje in izgradnjo mikrovalovnih P-P linkov v 10 GHz pasu (podpasa B in D: 10150 – 10300/10500 – 10650 MHz), kar lahko pospeši uveljavljanje širokopasovnih storitev na podeželju.
[1] Glede na radiodifuzne satelitske sisteme iz AP30 RR.