Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

ABC varnosti in zasebnosti na mobilnih napravah

ABC varnosti in zasebnosti na mobilnih napravah

Ponedeljek, 04.02.2013

Objavljamo vodič ABC varnosti in zasebnosti na mobilnih napravah, v katerem so zbrani nasveti za varno uporabo pametnih telefonov in tabličnih računalnikov. Med drugim lahko v njem najdete napotke za varno shranjevanje podatkov, izbiro močnih gesel, varno povezovanje na internet, varno rabo aplikacij itd. Po vodiču povzemamo nekaj nasvetov, celotna publikacija, ki jo je izdal Informacijski pooblaščenec skupaj s projektom Varni na internetu, pa je dostopna prek spletne strani IP.

Varovanje podatkov

Poleg PIN kode, ki je uporabnikom poznana še iz časov starejših mobilnih telefonih, k varovanju podatkov na pametnih telefonih in tablicah pripomore tudi vklop kode za zaklep zaslona, šifriranje shranjenih podatkov in močno geslo za internetne storitve. Gesla naj bodo dolga, sestavljena iz malih in velikih črk, številk in drugih znakov, saj vsa zaščita dostopa do podatkov v oblaku temelji zgolj na moči gesla.

Aplikacije in dostop do osebnih podatkov

Ste vedeli, da lahko mobilne aplikacije zbirajo podatke o vašem položaju (prek GPS ali interneta), shranjujejo internetno zgodovino in berejo vaša sporočila? Ti podatki so pomembni za oglaševalce, saj z njihovo pomočjo prirejajo oglase posameznemu uporabniku. Načeloma velja, da brezplačne aplikacije zahtevajo več podatkov, saj je njihov vir dohodka oglaševanje.

 

Prav zato je pred namestitvijo aplikacije dobro preveriti, katera dovoljenja želi - če sumite, da aplikacija zlorablja vaše osebne podatke, lahko podate prijavo Informacijskemu pooblaščencu.

Kraja telefona

Obstaja kar nekaj aplikacij, ki vam pomagajo v primeru kraje vašega telefona s pomočjo dostopa do mobilnega telefona prek osebnega računalnika -  od brisanja občutljivih podatkov na daljavo do določitve lokacije telefona prek GPS. Vsekakor pa je v primeru kraje telefona dobro nemudoma spremeniti gesla do internetnih storitev, kjer imamo pogosto vklopljeno samodejno prijavo.

 

V primeru kraje policiji in operaterju posredujte IMEI številko telefona, ki je napisana na embalaži in garancijskem listu, dostopna pa je tudi prek ukaza *#06# (če ste izgubili embalažo telefona ali garancijski list, si jo zapišite in shranite na varno mesto).

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.