Agencija odgovarja odgovornemu uredniku Portala PLUS Dejanu Steinbuchu.
Koliko inšpekcijskih nadzorov je po julijski uveljavitvi novele zakona o medijih izvedla agencija, in sicer glede tega, ali radijski in televizijski programi predvajajo zadostno količino slovenske glasbe? Nad katerimi radijskimi in katerimi televizijskimi programi ste izvedli nadzor? Kaj ste v teh nadzornih postopkih ugotovili? Naprošamo vas, da nam navedete za vsak konkreten primer, kaj ste ugotovili oziroma katerih deležev, ki jih določata 86. in 86.a člen zakona o medijih, posamezni izdajatelji niso upoštevali?
Agencija vodi sistematičen nadzor izpolnjevanja določb v povezavi s predvajanimi deleži slovenske glasbe v radijskih programih, ki ga je začela zaradi številnih prijav domnevnih kršitev. Agencija je začela z analizami 8 radijskih programov in/ali radijskih mrež. Od tega sta dva postopka nadzora (Val 202 in Radio SI) zaključena, odločitvi agencije sta dostopni na spodaj navedeni povezavi. V ostalih primerih so v teku nadzorni postopki in/ali analize programov. Agencija odprtih postopkov nadzora ne komentira, vse ugotovitve iz zaključenih postopkov so objavljene na spletni povezavi. Ker so vsi končni akti agencije javni in objavljeni na spletnih straneh, je mogoče vse ugotovitve agencije spremljati na zgoraj omenjeni spletni povezavi.
S katerimi težavami ste se sami soočili med opravljanjem nadzornih postopkov? Je zakon dovolj jasen, kako izvesti postopke? Koliko je nova ureditev otežila nadzorne postopke?
Nova ureditev je nekoliko zapletla nadzorne potopke ter precej povečala obseg dela na področju kvot slovenske glasbe tako za agencijo kot za izdajatelje.
Zakaj v primeru nadzora nad programom Vala 202 niste preverjali obsega slovenske glasbe, prvič predvajane pred največ dvema letoma (3. odstavek 86.a člena)? Ste v preostalih postopkih preverjali predvajanje slovenske glasbe po tretjem odstavku 86.a člena (mlada glasba)?
Agencija je pri svojem delu in odločitvah o izbiri določb, ki so predmet nadzora, samostojna. Kot že navedeno, agencija odprtih postopkov ne komentira, zaključeni postopki bodo objavljeni na zgoraj omenjeni spletni povezavi.
Kako ugotovite, kdaj je bila skladba izključno ali v večinskem delu izvajana v slovenskem jeziku? Kdaj (kje je meja) je skladba v večinskem delu izvajana v slovenskem jeziku? Kako to izračunate?
Agencija meni, da je določba jasna, večinski del (več kot pol) skladbe mora biti izveden v slovenskem jeziku.
Ali se začetni čas določene slovenske skladbe šteje v kvoto slovenske glasbe, če med tem začetkom predvajanja skladbe radijski voditelj/moderator zaključi svoj govor? Ali se začetek in konec posamezne slovenske skladbe, ki jo radijski voditelj izkoristi za povezovanje programa, upošteva v kvoto slovenske glasbe? Zakaj da oziroma ne? Na podlagi česa se odločite, da se tovrstni začetki/konci skladb ne štejejo v kvoto?
Vse kar ni slovenska skladba, to je podlaga govoru, tišina in podobno, po zakonodaji ni slovenska glasba in ne všteva v kvoto slovenske glasbe. V primerih nadzora nad deleži slovenske glasbe se definicija, kaj šteje za slovensko glasbo, ni spremenila z zadnjo spremembo Zakona o medijih.
V primeru odločbe zoper radijski program Val 202 navajate številne "domneve", zakaj se vaši podatki razlikujejo od podatkov izdajatelja. Kako lahko inšpekcijski nadzor sloni na domnevah?
Agencija v odločbi ni ničesar domnevala, izdajatelju je v odločbi zgolj odgovorila, da lahko zgolj domneva, kako je izdajatelj prišel do navedenih zaključkov v njegovi izjasnitvi.
Kako komentirate navedbe, da preveč strogo izvajate tovrstne nadzore in ne upoštevate razlag radijskih izdajateljev?
Agencija ves nadzor programskih vsebin radijskih in televizijskih programov opravlja preko slišne (RA programi) oziroma vidne (TV programi) zaznave vsebin, saj se nadzorujejo samo tiste vsebine, ki so bile javno predvajane. Torej, nadzorniki se lahko opredelijo do vsebin, ki jih slišijo/vidijo, ne morejo pa se opredeljevati do vsebin, ki so bile morda načrtovane za predvajanje v programskih sistemih in datotekah izdajateljev, vendar so bile morda zaradi različnih razlogov bodisi umaknjene bodisi skrajšane. Agencija izvaja nadzor skladno z določbami zakona ter pri ugotavljanju dejanskega stanja in odločanju upošteva izjasnitve izdajateljev, ki so utemeljene. Pri tem se trudi delo opraviti profesionalno in korektno, kar zahteva natančnost, tudi pri nadzorih, ki jih izpostavljate, saj so odločbe agencije pogosto predmet sodnih preverb.
Agencija je že odgovarjala na novinarska vprašanja v zvezi z nadzorom predvajanih deležev slovenske glasbe v radijskih programih. Odgovori agencije so dostopni na povezavah: