Agencija odgovarja novinarki Dnevnika Anji Hreščak.
AKOS ugotavlja, da na VALU 202 ne upoštevajo zakona, ker niso dosegli predvidene kvote slovenske glasbe, ki je predvajana v slovenskem jeziku (namesto 70% so predvajali zgolj 66,37%). NA Valu202 se s tem ne strinjajo, pravijo, da so dosegli kvoto in v nadaljevanju na AKOSU ugotaljate, da je po vašem štetju niso, saj se v kvoto ne šteje tisti del pesmi, ko moderator še delno govori (pravite, da je to glasbena podlaga), "domnevate" pa tudi da na Valu202 upoštevajo tudi sekundo tišine na začetku in na koncu skladbe. Ali se vam ne zdi, da gre za namerno "zabavanje" radijskih programov, izdajateljev na tak način? Vsebina odločbe je tehnično korektna, a nikakor ne zdravorazumska, kako to argumentirate? Ali boste torej popoplnoma vsem slovenskim radijskim izdajateljem sedaj poslali take identične odločbe?
Agencija ves nadzor programskih vsebin radijskih in televizijskih programov opravlja preko slišne (RA programi) oziroma vidne (TV programi) zaznave vsebin, saj se nadzorujejo samo tiste vsebine, ki so bile javno predvajane. Torej, nadzorniki se lahko opredelijo do vsebin, ki jih slišijo/vidijo, ne morejo pa se opredeljevati do vsebin, ki so bile morda načrtovane za predvajanje v programskih sistemih in datotekah izdajateljev, vendar so bile morda zaradi različnih razlogov bodisi umaknjene bodisi skrajšane.
V primerih nadzora nad deleži slovenske glasbe se definicija, kaj šteje za slovensko glasbo, ni spremenila z zadnjo spremembo Zakona o medijih. Vse kar ni slovenska skladba, to je podlaga govoru, tišina in podobno, po zakonodaji ni slovenska glasba in ne všteva (tudi v preteklostui ni) v kvoto slovenske glasbe. Drži pa, da je zadnja sprememba zakona precej povečala obseg dela tako za agencijo kot izdajatelje na področju kvot slovenske glasbe.
V vseh nadzornih postopkih nadzora skušamo biti korektni in vedno upoštevamo argumentirane pripombe izdajateljev. Vedno se trudimo delo opraviti profesionalno in korektno, to pa pri našem delu zahteva natančnost, tudi pri meritvah, ki jih izpostavljate, saj so odločbe agencije pogosto predmet sodnih preverb.
Ob tem želimo poudariti, da so odločitve agencije v nadzornih postopkih javno objavljene. To velja tudi za odločbo, na katero se nanašajo vaša vprašanja, ki je dostopna na povezavi.