Agenicija odgovarja novinarki Lani Dakić.
Velika Britanija je že drugič prestavila datum razpisa za 4G, tokrat na začetek prihodnjega leta. Zanima me, če se Britancem ne mudi z uvedbo 4G, zakaj se potem tako mudi Sloveniji in našim operaterjem z uvedbo 4G? Kdaj predvidoma – po končanem razpisu za LTE – bi lahko uporabniki začeli gostovati na LTE omrežjih in ponujati 4G storitve potrošnikom?
Svetujemo vam, da se z vprašanji, zakaj se – kot pravite - operaterjem mudi z uvedbo 4G in kdaj bodo potrošnikom začeli ponujati storitve na LTE omrežjih, obrnete na operaterje. Apek sicer meni, da bo razvoj storitev informacijske družbe je v veliki meri odvisen od mobilnega interneta.
Naj ob tem spomnimo, da operaterji glede na veljavno zakonodajo in obstoječe odločbe, ki jih imajo, že lahko uvajajo tehnologijo LTE. Pogoj je, da niso motene GSM storitve.
Koliko je realno, da bo razpis za frekvence LTE konec prihodnjega leta? Ali lahko pričakujemo – zaradi vsesplošne situacije v gospodarstvu – kakšno zamudo pri razpisu (recimo začetek leta 2014)?
Agencija pripravlja strokovne podlage oziroma odgovore na temeljnima vprašanja prihodnje rabe frekvenčnega spektra za elektronske komunikacijske storitve. To bo tudi strokovna podlaga za pripravo strategije za uporabo frekvenčnega spektra za elektronske komunikacijske storitve, ki jo pripravlja Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ter za sam razpis frekvenc za LTE, ki ga bo izvedel Apek.
Apek je v zvezi s tem javno razgrnil svoje namere (sporočilo za javnost z dne 4.6. 2012 ). Je pa res, da izpeljava vseh omenjenih nalog ni odvisna samo od agencije. Apek se zaveda, da so za dolgoročno načrtovanje investicij nujni stabilni regulatorni okvirji, zato na omenjenem projektu intenzivno dela, ne more pa napovedovati investicijske dinamike operaterjev.