Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Žurnal24: uvajanje digitalnega radijskega signala

Žurnal24: uvajanje digitalnega radijskega signala

Ponedeljek, 18.08.2014

Agencija odgovarja novinarju Andreju Lebanu.

 

Zanimajo me zadnji aktualni podatki o tem, kolikšna je v odstotkih pokritost slovenskega ozemlja z digitalnim radijskim signalom in koliko ter kateri oddajniki oddajajo s tem signalom?

V Sloveniji še ne deluje nobeno digitalno radijsko omrežje. Javni razpis za prvo omrežje DAB+ agencija načrtuje v letošnjem letu.

Koliko radijskih postaj trenutno oddaja v tej tehniki? Kakšne pogoje mora neka radijska postaja izpolnjevati, da lahko oddaja takšen signal?

Izdajatelj, ki bo želel svoj program oddajati prek digitalnega omrežja, bo moral pridobiti dovoljenje za razširjanje programa v digitalni radiodifuzni tehniki. Javni razpis za ta dovoljenja bo agencija objavila po objavi razpisa za omrežje (frekvence).

Katere so glavne omejitve, da se digitalni radijski signal v Sloveniji uvaja počasneje kot v večini držav EU?

Ne gre za neke omejitve, uvajanje je odvisno predvsem od interesa operaterjev omrežij in izdajateljev programov. Digitalni radio DAB+ ni nadomestek za analogni FM radio, ampak dodatna platforma. Zaradi tega je uvajanje digitalnega radia močno odvisno od (dodatnih) stroškov.

Oddajanje obstoječih radijskih programov pomeni dodatne stroške za pokrivanje istega območja, motivacije pri poslušalcih za nakup digitalnih sprejemnikov pa skoraj ni, saj lahko te programe že poslušajo z obstoječimi analognimi FM sprejemniki. Je pa interes na strani izdajateljev tam, kjer je možno kakovostno pokriti območja, ki niso pokrita z analognimi signali. Pričakuje se tudi dodatna ponudba radijskih programov (tematski programi), ki bodo dosegljivi izključno prek digitalnega radia in bodo glavna motivacija za nakup DAB+ sprejemnikov.

Kakšne so prednosti digitalnega signala pred analognim?

Prednosti je več - prva prednost so dodatne kapacitete za obstoječe in nove programe. Prostih frekvenc za FM radio praktični ni več, zato je širitev možne le na novi platformi. Digitalni signal je načeloma bolj odporen na motnje, možne pa so tudi dodatne, multimedijske storitve, ki dopolnjujejo radijske programe.

Kakšne spremembe (časovnica) v zvezi z digitalnim signalom napovedujete za v prihodnje glede v Sloveniji, po kateri evropski državi, ki že ima uveden DAB, se najbolj zgledujete?

Predvidoma jeseni bo objavljen javni razpis za frekvence za nacionalno omrežje DAB+ in javni razpis za dovoljenja za razširjanje programov v digitalni tehniki.

Agencija spremlja uvajanje DAB v Evropi, največji napredek pa je viden predvsem v Nemčiji in Veliki Britaniji.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.