Objavljamo vprašanje novinarke Nine Oštrbenk.
Naš bralec, ki je sicer naročnik Mobitela, je 22. avgusta prejel kratko sporočilo Radia Center z vabilom, naj se prijavi na keš klic (Zdravo. Soncen dan, 10.000 € v zepu in nasmeh do uses. To te caka na Radiu Center. Prijavi se na http://kesklic.radiocenter.si. Lp, Polona in Saso. Odj. 041306020). Kot pošiljatelj se je izpisal RadioCenter, čeprav bralec omenjenega kontakta nima shranjenega v mobilniku, zato meni, da je prišlo do zlorabe njegove številke. Prosila bi vas za nekaj pojasnil.
Ste v zvezi s pošiljanjem teh sms sporočil ali sicer zaradi pošiljanja reklamnih sms sporočil že imeli primere? Kakšne in kakšen je bil izid?
Do sedaj smo prejeli le eno prijavo v zvezi z SMS sporočilom, ki je bilo poslano z namenom neposrednega trženj. Gre za primer, ko pošiljatelj, po navedbah prijavitelja, ni imel soglasja prejemnika. Ta postopek je še v teku.
Ali gre, glede na to, da bralec trdi, da Radiu Center ni nikoli posredoval svoje telefonske številke in soglasja za pošiljanje sporočil, za kršitev zakonodaje? V kakšnem primeru da, v kakšnem ne? Kakšna je globa?
Na osnovi podatkov, ki ste nam jih posredovali, domnevamo, da SMS sporočilo ni bilo poslano z namenom neposrednega trženja, zato ne gre za kršitev Zakona o elektronskih komunikacijah. Kot razumemo, naj bi šlo za vabilo za udeležbo pri nagradni igri.
Na Mobitelu so nam pojasnili, da je sms sporočilo prišlo iz tujega omrežja. Ali bi to lahko pomenilo, da APEK ni pristojen?
Če pošiljatelj pošilja e-sporočila (e-pošta, SMS, MMS itd.) z namenom neposrednega trženja, ni pomembno, iz katerega omrežja je e-sporočilo poslano, saj je kršitelj pošiljatelj in ne operater.