Agencija odgovarja novinarki portala Žurnal24 Barbari Perko.
Ali se kljub temu, da se v zakonu (ZEKom-1, 129. člen) izrecno navaja samo oprema, lahko popuste/akcijske cene storitev uvrsti v to kategorijo prejetih ugodnosti, ki bi jih bilo treba v primeru, na katerega se nanaša 129. člen zakona, sorazmerno vrniti?
Zakon o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) v 129. členu v četrtem odstavku v primeru odstopa od naročniške pogodbe zaradi spremembe pogodbenih pogojev izrecno ureja le vprašanje vračanja sorazmernega dela celotne vrednosti prejete terminalske opreme. Glede na navedeno se citirana določba na popuste in druge ugodnosti ne nanaša.
Bralec se glede vračanja sorazmernega dela prejete ugodnosti sklicuje na odgovor dosegljiv na vaši spletni strani (http://www.akos-rs.si/zaracunavanje-storitev 3826-204/2016/3 (PREKINITEV NAROČNIŠKEGA RAZMERJA IN VRAČILO PREJETIH UGODNOSTI)). Ali takšna interpretacija vračanja prejete ugodnosti velja tudi v primeru akcijske cene paketa/popusta? Ali se prejeti popusti/akcijske cene štejejo v celotnem znesku, čeprav ga v primeru akcijske cene še nisi prejel in se v primeru prekinitve pogodbe skladno s tem tudi obračuna vračilo prejete ugodnosti?
V pojasnilu, na katerega se bralec sklicuje, ne gre za interpretacijo četrtega odstavka 129. člena ZEKom-1. Kot že rečeno, je zakon glede terminalske opreme jasen, medtem ko vračilo popustov in drugih ugodnosti operaterji urejao sami v svojih splošnih pogojih. Ti morajo biti skladni s pravili obligacijskega prava in prava varstva potrošnikov. V primeru, da pride do spora med uporabnikom in operaterjem, se zato agencija pri presoji ali je uporabnik dolžan vrniti prejete popuste oziorma druge ugodnosti, opre na ta pravila. V zvezi z vračanjem še neprejetega popusta pojasnjujemo, da se je agencija v svojih preteklih odločitvah že postavila na stališče, da gre v primeru zahteve za vračilo popusta, katerega končni uporabnik do trenutka odstopa od naročniške pogodbe še ni prejel, za nepošten pogodbeni pogoj, saj bi s tem operater dobil neprimerno več, kot je bilo končnemu uporabniku s popustom dejansko dano.