Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije objavlja »Poročilo o izpolnjevanju obveznosti po tretjem letu in pokritosti s storitvami mobilnih tehnologij ob koncu leta 2016«. Iz poročila, ki ga je agencija pripravila tri leta po izvedeni dražbi za dodelitev radijskih frekvenc, izhaja, da so vsi operaterji presegli zahtevane obveznosti iz odločb o dodelitvi radijskih frekvenc v frekvenčnem pasu 800 MHz. Glavni cilji dražbe so s tem doseženi.
31. maja 2017 je poteklo 3 letno obdobje od podelitve frekvenc v radiofrekvenčnem pasu 800 MHz po uspešno izvedeni javni dražbi v okviru javnega razpisa za dodelitev radijskih frekvenc v radiofrekvenčnih pasovih 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz in 2600 MHz družbam :
-
Simobil d.d., sedaj A1 Slovenija d.d.
-
Telekom Slovenije d.d.
-
Tušmobil d.o.o., sedaj Telemach d.o.o.
Pri podelitvi se je zasledovalo cilje, skladne s strateškimi usmeritvami resornega ministrstva, ki poudarjajo potrebo po pokrivanju ruralnih področij z mobilnimi komunikacijami tehnologije LTE in z zagotavljanjem dostopa do interneta dopolnjujejo gradnjo fiksne širokopasovne infrastrukture ter s tem prispevajo k doseganju ciljev Evropske digitalne agende. Zato je agencija na blok frekvenc v pasu 800 MHz, ki ga je pridobil A1 Slovenija, vezala posebne obveznosti pokrivanja, ki jih je A1 Slovenija tudi uspešno izpolnil, saj je poleg zahtevanih 225 pokril še 18 lokacij s seznama 300 naselij oziroma skupin naselij (tako imenovanih »belih lis«).
Agencija ugotavlja, da se zgoraj navedeni cilji (pokrivanje ruralnih področij in zagotavljanje dostopa do interneta) uresničeni, saj omrežje A1 Slovenije z baznimi postajami, namenjenimi pokrivanju izbranih 225 lokacij, pokriva preko 40 tisoč omrežnih priključnih točk iz Zbirnega katastra gospodarske javne infrastrukture, kjer nimajo možnosti ustreznega fiksnega širokopasovnega dostopa. Storitev nadomestka fiksnega širokopasovnega dostopa – FWBA je pomembna zlasti za prebivalce, poslovne subjekte ter ustanove teh predelov, saj zagotavlja uporabniško izkušnjo prenosa podatkov s hitrostjo 10 Mb/s in minimalno zagotovljeno hitrostjo 2/1 Mb/s. S tem je omogočen dostop do širokopasovnih storitev (interneta, IPTV in IP telefonije) preko mobilnega omrežja LTE z montažo notranje ali zunanje antene na lokaciji uporabnika.
Vsi zainteresirani bodoči uporabniki, lahko pridobijo informacijo, ali je njihov naslov na seznamu potencialnih naslovov (znotraj 3396 naselij v 187 občinah), ki izpolnjujejo pogoje upravičenosti do FWBA, če pokličejo na klicni center agencije na brezplačno številko 080 2735 vsak delovnik od med 9. in 13. uro.
Hkrati agencija ugotavlja, da je splošna pokritost s signalom LTE (4G) vseh treh operaterjev zelo visoka in da se FWBA storitev tudi (izven obveznosti, na celotnem omrežju) komercialno ponuja tako pri A1 Slovenije kot tudi pri Telekomu Slovenije, kar omogoča pridobitev te storitve tudi izven predpisanih območij, zato priporočamo, da se zainteresirani uporabniki obrnejo prvenstveno na svojega operaterja.
Del poročila se nanaša na pokrivanje ozemlja in prebivalstva Republike Slovenije z mobilnimi omrežji vseh mobilnih operaterjev ob koncu leta 2016. Pregled je bil izveden ločeno po tehnologijah in operaterju lastnih omrežjih.