Agencija odgovarja novinarki Jasmini Cehnar.
Ali ima RTS pravico za gostovanje na multipleksu A?
Izdajatelj Tele 59, d.o.o. ima pravico za razširjanje TV programa RTS v digitalni radiodifuzni tehniki na območju vzhoda Republike Slovenije. Uvrstitev na multipleks se ureja s pogodbo med operaterjem multipleksa (RTVSLO za multipleksa A in C) in imetnikom pravice.
Kaj pravzaprav pomeni ta pravica, kakšne ugodnosti prinaša imetniku?
Predmetna pravica imetniku omogoča razširjanje TV programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju, za katerega je to pravico pridobil. Neposrednih ugodnosti imetniku pravica ne prinaša, lahko pa se, kot imetnik te pravice, na podlagi prej omenjenega pravnega posla, odloči za razširjanje v katerem od delujočih multipleksov v Republiki Sloveniji. Prednost razširjanja v digitalni radiodifuzni tehniki je velika pokritost ozemlja s signalom TV programa.
Kako se ta pravica pridobi? Okvirno kako dolgo traja postopek za pridobitev? Kakšni so stroški za prijavitelja? Kdaj preneha ta pravica?
Pravico za razširjanje v digitalni radiodifuzn tehniki se lahko pridobi le z uspehom na javnem razpisu za te pravice. Agencija uvede javni razpis, takoj ko dobi pobudo izdajateljev, oziroma vsaj enkrat letno. Ponudnik s prijavo na javni razpis in pridobitvijo pravice nima stroškov, razen posrednih stroškov priprave dokumentacije za kandidiranje na javnem razpisu. Ta pravica ni časovno omejena. Skladno z zakonom pa agencija po uradni dolžnosti začne postopek za razveljavitev odločbe o podelitvi pravice razširjanja televizijskega ali radijskega programa na določenem območju, če imetnik v treh mesecih od začetka delovanja multipleksa ne začne z razširjanjem in oddajanjem televizijskega ali radijskega programa, za katerega je to pravico pridobil.
Enaka vprašanja imam tudi za pridobitev statusa televizijskega programa regionalnega pomena (v primeru, da gre za postopek, ki je različen in nepovezan z pridobivanjem pravice za gostovanje na multipleksu A)? Torej, kaj pomeni ta pravica, kakšne ugodnosti prinaša imetniku, kako se pridobi in kako dolgo traja postopek ter ali ima prijavitelj z njim kakšne stroške?
Postopek pridobitve statusa lokalnega ali regionalnega programa posebnega pomena televizijskemu ali radijskemu programu je različen in nepovezan s pridobivanjem pravice za gostovanje na multipleksih. Programom s statusom programa posebnega pomena so za razvijanje in sofinanciranje programskih vsebin zagotovljena sredstva v okviru proračunskih sredstev za medije. Poleg tega jim morajo operaterji omogočiti neodplačno razširjanje, če za to obstajajo tehnične možnosti, in sicer tako, da so dostopni vsem uporabnikom njihovih storitev. Postopek podelitve statusa lokalnega ali regionalnega programa posebnega pomena vodi agencija, prične pa se na zahtevo/vlogo izdajatelja radijskega ali televizijskega programa. Vloga mora vsebovati zahtevek oz. predlog, navedbo morebitnega pooblaščenca oz. zakonitega zastopnika ter ime vlagatelja in njegov naslov oz. sedež. K vlogi mora vlagatelj priložiti še akt o ustanovitvi programskega odbora, programsko zasnovo, predvideno tedensko programsko shemo, aktualen tedenski spored programa. Agencija v postopku strokovnega nadzora preveri, ali izdajatelj izpolnjuje pogoje za pridobitev želenega statusa, ki so določene 77., 78, in 79. členu Zakona o medijih in v Pravilniku o programih posebnega pomena. Odločbo o dodelitvi statusa lokalnega oziroma regionalnega radijskega ali televizijskega programa izda agencija po predhodnem mnenju pristojnega Ministrstva. Agencija vloge za pridobitev statusa programa posebnega pomena obravnava prednostno in jih reši v najkrajšem možnem času. Izdajatelj v okviru postopka nima stroškov.
Do kdaj ima RTS to pravico (če je seveda sploh časovno omejena)?
Televizijski program RTS ima status regionalnega programa posebnega pomena. Odločba o dodelitvi statusa lokalnega oziroma regionalnega radijskega ali televizijskega programa ni časovno omejena, temveč je vezana na izpolnjevanje pogojev. Če lokalni oziroma regionalni radijski ali televizijski program več ne izpolnjuje predpisanih pogojev, lahko agencija status z odločbo odvzame in o tem obvesti pristojno ministrstvo.