Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Večer: Pokritost z GSM signalom v Sloveniji

Večer: Pokritost z GSM signalom v Sloveniji

Ponedeljek, 17.10.2016

Agencija odgovarja urednici Večera Barbari Gavez Volčjak.

 

Kolikšna je pokritost z GSM-signalom v Sloveniji? Imate morda podatke specifično za Koroško?

Agencija po zaključku javne dražbe spremlja predvsem razvoj omrežja LTE na frekvencah 800 MHz, ki so namenjene predvsem za uporabo širokopasovnih storitev. Poročilo o pokritosti po enem letu je objavljeno na spletni strani. Glede na to, da so operaterji postavljali bazne postaje v frekvenčnem pasu 800 MHz na že postavljenih lokacijah, je na teh področjih zagotovljena tudi pokritost s signalom GSM, vendar pa je pokritost s signalom GSM večja od pokritosti, ki velja za LTE omrežje. Agencija nima lokaliziranih podatkov o pokritosti po regijah.

Iz septembrskega poročila o razvoju trga elektronskih komunikacij je razvidno, da je penetracija aktivnih uporabnikov večja od 100 odstotkov. Ali to pomeni, da je v Sloveniji trenutno več aktivnih telefonskih naročnin in predplačnikih paketov kot prebivalcev?

Da. Število aktivnih SIM kartic je večje od števila prebivalcev, tako da pri preračunu na prebivalce dobimo vrednost večjo od 100%, kar pa ne pomeni, da ima aktivno SIM kartico dejansko vsak prebivalec. Poleg "osnovnih" SIM kartic, ki jih uporabljajo prebivalci, se uporabljajo še dodatne SIM kartice za podatkovne storitve, službene SIM kartice, SIM kartice za M2M storitve, SIM kartice za fiksno-mobilni dostop do storitev, itd. Pri tem je treba upoštevati še "dvojno" štetje aktivnih predplačniških SIM kartic pri posameznem uporabniku, ki nastopi zaradi uporabe "nove" predplačniške SIM kartice z drugo telefonsko številko, prehoda na naročniški paket oziroma prehoda k drugemu operaterju, saj se pri predplačniških paketih šteje, da je SIM kartica aktivna, če je bila uporabljana kadarkoli v zadnjih 90-tih dnevih, ter tudi morebitne "neuporabljane" SIM kartice, ki so vključene v naročniške pakete konvergenčnih storitev.

Imate morda podatke za Koroško regijo o penetraciji tam?

Podatkov o številu aktivnih uporabnikov mobilne telefonije ne zbiramo po regijah.

Koliko postopkov zaradi uporabe GSM-repetitorjev pri zasebnikih ste na AKOSU sprožili od začetka leta 2016? Od kod so prihajali tisti, ki so jih uporabljali brez odločbe?

Do sedaj smo v letu 2016 obravnavali 12 primerov motenja baznih postaj mobilne telefonije, kjer je bil vzrok motenja GSM repetitor. V vseh primerih je šlo za prijave mobilnih operaterjev, ki so zaznali frekvenčne motnje na posameznih baznih postajah.  Za delovanje GSM repetitorjev (posameznih naprav) se ne izdajajo odločbe.

Odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc imajo operaterji, ki s tem dobijo pravico uporabe določenega radiofrekvenčnega pasu za namen mobilne telefonije. Operaterji zgradijo mobilna omrežja, v katera lahko vključijo tudi GSM repetitorje. Za samo omrežje oziroma njegovo delovanje odgovarjajo operaterji. Kakršno koli drugo oddajanje v frekvenčnih pasovih, ki so dodeljeni operaterjem, je delovanje v nasprotju s prvim odstavkom 31. člena ZEKom-1.

Koliko pritožb uporabnikov zaradi nihanja signala ste prejeli od začetka leta? Koliko iz Koroške?

V primeru težav pri sprejemu signala mobilne telefonije, se uporabniki navadno obrnejo na svojega mobilnega operaterja, zato predlagamo, da vprašanje zastavite njim.
 

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.