Agencija odgovarja novinarju Borisu Žgajnarju.
Na Valu 202 se lotevam teme o podpisovanju pogodb s telekomunikacijskimi ponudniki. Zanima me predvsem del, ki se nanaša na prekinitev pogodbe-razmerja. Kar nekaj klicev in pripomb poslušalcev smo namreč dobili v zvezi s tem in nekateri se mi zdijo utemeljeni.
Preden se zadeve lotim, se želim prepričati, ali je sprejemljivo, da (in to je čisto konkretna pripomba poslušalca) T2 zaračuna prekinitev razmerja - storitev nekomu, ki je umrl. Za nastale stroške povezane s tem (cca 200€) terja bodoče dediče, ki sploh še niso opravili postopka zapuščinske razprave?
Zakon o dedovovanju določa, da je dedič odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja, in pa še, da dedič, ki se je odpoedal dediščini, ni odgovoren za zapustnikove dolgove (142. člen)
Dalje Zakon o dedovanju določa, da pravnomočen sklep o dedovanju veže stranke, ki so sodelovale v zapuščinskem postopku, kolikor jim ni priznana pravica, da lahko uveljavljajo svoj zahtevek v pravdi (220.člen).
Glede na taka določila, do pravnomočnega sklap o dedovanju ni mogoče vedeti, ali vrednost podedovanega premoženja dosega dolgove, in ali bo dedič sploh dedoval. V tem primeru namreč odgovornosti za dolgove ni oz. je omejena na višino dediščine.
Dedič lahko od operaterja zahteva, da terjatev priglasi v zapuščinski posopek in ne plača na poziv operaterja (razen če hoče oz. ker ve, da bo moral plačati znotraj zapuščinskega postopka).