Agencija odgovarja novinarki Tadeji Magdič.
Za oddajo Svet na Kanalu A pripravljam prispevek o gospe, ki ima težave s telekomunikacijskim operaterjem oziroma ponudnikom telekomunikacijskih storitev. Nekaj mesecev zapored ji je namreč Telekom Slovenije na dom pošilja položnice za storitev, ki je sploh ni koristila. Zanima me, kam naj se gospa obrne po pomoč in kakšne ima sploh možnosti? Za povrhu vsega naj s tem podjetjem sploh ne bi podpisala nobene pogodbe. Za neplačani znesek pa je dobila tudi sklep o izvržbi. Zanima me, ali je vaša agencija pravi naslov za takšna vprašanja?
Agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek) je pristojna za reševanje uporabniških sporov, zato v nadaljevanju pojasnjujemo postopek, ki ga uporabniki lahko sprožijo pred agencijo. Konkretnega primera, ki ga navajate ne moremo komentirati, saj ga ne poznamo.
Uporabnik lahko v 15 dneh odkar je izvedel za ravnanje operaterja oziroma od prejema spornega računa, poda ugovor pri izbranem operaterju. Če se z izidom reklamacijskega postopka pri operaterju ne strinja, lahko v 15 dneh od prejema odgovora operaterja, oziroma če mu operater v 30 dneh ne ogovori na reklamacijo, poda predlog za rešitev spora na Apek. V tem primeru uporabniku ni treba plačati spornega dela računa, mora pa poravnati nesporni del.
Apek v posredovalnem postopku razišče dejansko stanje in si prizadeva, da stranki spor razrešita sporazumno. Če do sporazumne rešitve spora ne pride, Apek izda upravni akt/odločbo, s katerim odloči o zahtevku končnega uporabnika. Npr - če je sporno zaračunavanje storitev, Apek odloči, ali je bil račun upravičeno izdan ali ne.
Pri tem je treba poudariti, da so zelo pomembni roki. Apek je pri reševanju uporabniških sporov vezan na roke, določene v zakonu. To pomeni, da ne more obravnaviti predlogov za rešitev spora, če so ti vloženi prepozno.