Agencija odgovarja za STA na očitke poslanca Zmaga Jelinčiča.
1 Trditev, da bo agencija brez ustrezne javne razprave in v nezakonitih rokih podelila frekvence za mobilno tehnologijo 5G, ne drži.
Agencija se že vse od zaključka prve javne dražbe frekvenc za mobilne tehnologije v letu 2014 pripravlja na izvedbo javnega razpisa z javno dražbo za podelitev frekvenc v pasu 700 MHz. Ker ni bilo interesa operaterjev, je priprave začasno ustavila. Junija 2017 je objavila izhodišča za razpise frekvenc za mobilno tehnologijo in preverila interes operaterjev (https://www.akos-rs.si/700-mhz--izhodisca-za-razpise-frekvenc-za-mobilno-tehnologijo), nato pa je prejela tudi strateške usmeritve Ministrstva za javno upravo (https://www.akos-rs.si/700-mhz--pripombe-na-predlog-izhodisc-za-razpise-frekvenc-za-mobilno-tehnologijo-ter-strateske-usmeritve-ministrstva).Samega postopka javnega razpisa z javno dražbo pa agencija še ni začela.
Pri pripravi javnega razpisa z javno dražbo za 700 MHz agencija sledi strateškim usmeritvam Ministrstva za javno upravo, ki agenciji med drugim nalagajo:
-
V letu 2018 naj agencija izvede javni razpis prostih radijskih frekvenc v pasu 700 MHz ob izpolnjenem pogoju iz prejšnje alineje (skladno s strategijo na katero je podano soglasje Vlade Republike Slovenije) z javno dražbo po zagotovitvi usklajenosti uporabe spektra s sosednjimi državami, da ne bo škodljivih motenj, ki bi onemogočale nemoteno uporabo spektra izbranim operaterjem. Nacionalno gostovanje naj se omeji s primernimi določili glede zahtev za nacionalno pokrivanje.
-
Razpoložljive radijske frekvence v pasu 3400 do 3800 MHz za potrebe testne uporabe 5G naj agencija razpiše čim prej v letu 2017 ali v začetku leta 2018 ob upoštevanju dodeljenih frekvenc za odprta širokopasovna omrežja sofinancirana iz javnih sredstev.
Agencija ob tem pojasnjuje, da lahko skladno s 53. členom Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) podeli frekvence za testiranja za največ 90 dni, v primeru preizkusov novih tehnologij v okviru razvojnih projektov EU pa za največ tri leta. Agencija na leto podeli do 10 odločb za testiranja različnih tehnologij, podelila pa je tudi že prve frekvence za razvojne projekte, povezane s 5G tehnologijo.
Postopek podelitve frekvenc preko javnega razpisa z javno dražbo v pasu 700 MHz bo transparenten. Osnutek razpisne dokumentacije, ki ga bo agencija pripravila v sodelovanju z zainteresirano javnostjo, bo predložen v javno obravnavo. Pred objavo samega razpisa pa bo na izklicne cene v skladu z četrtim odstavkom 38. člena Zakona o elektronskih komunikacijah agencija morala pridobiti soglasje Vlade RS. Pri določitvi obdobja veljavnosti odločb o dodelitvi radijskih frekvenc in predlogu izklicnih cen bo agencija upoštevala zasedenost pasov v sosednjih državah.
Pravočasna podelitev frekvenc v pasu 700 MHz zagotavlja operaterjem predvidljivo in stabilno okolje za razvoj omrežij in storitev, uporaba teh frekvenc pa bo omogočila večje prenosne hitrosti, s čimer se zasledujejo cilji Evropske digitalne agende. Razvoj gre v smeri zagotavljanja dodatnih frekvenčnih pasov in možnosti združevanja pasovnih širin, ki jih omogoča najnovejša 4G tehnologija, z vizijo nadgradnje do 2025 na tehnologijo 5G, ki je ključna na vseh področjih družbenega življenja, kot so promet, transport, zdravstvo in energija.
Frekvence v pasu 700 MHz so podelile že Nemčija, Francija in Finska, v številnih državah pa je postopek podelitve v teku (Avstrija, Danska, Italija, Švedska, Švica), saj države k podelitvi najkasneje do 30.6.2020 zavezuje SKLEP (EU) 2017/899 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 17. maja 2017 o uporabi frekvenčnega pasu 470–790 MHz v EU.
2 Trditev, da je bil postopek sprejemanja strategije upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom nezakonit, postopek pa netransparenten, ne drži.
Strategijo upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom skladno s 24. členom Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) za najmanj triletno obdobje pripravi agencija in jo predloži v soglasje vladi, po pridobitvi soglasja pa agencija strategijo objavi na svojih spletnih straneh.
Osnutek omenjene strategije je agencija pripravila in javno objavila aprila 2018 ter pozvala zainteresirano javnost k podaji pripomb (https://www.akos-rs.si/-osnutek-strategije-upravljanja-z-radiofrekvencnim-spektrom, https://www.akos-rs.si/pripombe-zainteresirane-javnosti-na-osnutek-strategije-upravljanja-z-radiofrekvencnim-spektrom). Agencija je ob objavi osnutka strategije in pozivu zainteresirani javnosti k podaji pripomb pojasnila, da ji zakonodaja ne nalaga javnega posvetovanja. Kljub temu je prav zaradi zagotavljanja transparentnosti strategijo samoiniciativno predložila v javno posvetovanje in prejela pripombe in predloge štirih akterjev na telekomunikacijskem trgu.
Strategija je v medresorskem usklajevanju in še ni sprejeta. To pomeni, da je končna inačica v nastajanju in bo po končanem usklajevanju javno objavljena kot delovno gradivo vlade. Ker po agenciji dostopnih informacijah omenjena strategija ne bo potrjena v roku, kot ga določa 81. člen Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1C), je agencija objavila tudi zadnjo verzijo strategije, ki je v medresorskem usklajevanju (https://www.akos-rs.si/strategija-upravljanja-z-radiofrekvencnim-spektrom).
Zaradi vprašanj, ki se pojavljajo v zvezi zakonsko določenim postopkom javnega posvetovanja, je agencija objavila tudi pojasnilo v zvezi z obveznostjo postopka javnega posvetovanja (https://www.akos-rs.si/pojasilo-agencije-glede-obveznosti-izvedbe-postopka-javnega-posvetovanja).
3 Trditev, da se je postopek izvedbe dražbe začel, še preden je bil objavljen osnutek strategije, ne drži.
Kot je zapisano v odgovoru št. 1, se postopek podelitve frekvenc v pasu 700 MHz preko javnega razpisa z javno dražbo sploh še ni začel.