Agencija odgovarja novinarki Tadeji Vrtovec.
Kaj vse agencija preverja, obstajajo kateri "stalni kršitelji"? Koliko slovenski mediji sploh spoštujejo to zakonodajo?
Agencija skladno z Zakonom o medijih in Zakonom o avdiovizualnih medijskih storitvah nadzoruje televizijske in radijske programe ter avdiovizualne medijske storitve na zahtevo. Področja zakonodaje, ki jih je potrebno preverjati, so omejitve pri oglaševanju (obseg, prekinitve z oglasi...), izvajanje zaščite otrok in mladoletnikov pred potencialno škodljivimi vsebinami, programski deleži (lastna produkcija, slovenska glasba, avdiovizualna dela), pogoji za statuse programov posebnega pomena ter zaveze iz dovoljenj za izvajanje radijske in televizijske dejavnosti.
Agencija vse ugotovitve in morebitne ukrepe iz nadzornih postopkov ažurno objavi na spletni strani.
Kakšne so v večini kršitve, na kaj se nanašajo in kako jih zajeziti (kvote slovenske produkcije, kršitve pri promociji - na kaj vsebinsko se nanašajo)? Statistika: koliko je bilo prekrškovnih postopkov in izdanih glob lani in kakšna je primerjava z letošnjim polletjem (prvi četrtletji skupaj)?
Poročili o trgu elektronskih medijev sta objavljeni na spletni povezavi agencije, v nadaljevanju pa vam posredujemo še podatke iz nadzornih postopkov za leto 2014.
V letu 2014 je agencija na področju elektronskih medijev vodila 95 nadzornih postopkov. Med temi je bilo 23 inšpekcijskih, 36 prekrškovnih in 36 strokovnih postopkov. 64 postopkov je potekalo proti izdajateljem televizijskih in 31 proti izdajateljem radijskih programov. Skupaj z nadzorom tujih programov je agencija v letu 2014 vodila 103 zadeve, od tega jih je 79 zaključila v tekočem letu, 24 jih je prenesla v leto 2015. Skupaj je v letu 2014 izrekla za skoraj 207.000 evrov glob. Agencija je v letu 2014 izvedla sistematični nadzor omejitev pri predvajanju oglaševalskih vsebin v televizijskih programih. Preverila je spoštovanje obsega oglaševanja na uro in prekinjanje avdiovizualnih del z oglasi. Zaradi več kršitev prekoračenih obsegov oglaševanja na uro je agencija uvedla prekrškovne postopke, in sicer tako v programih javnega servisa kot komercialnih televizijskih programih. Pravnim in odgovornim osebam izdajateljev programov Televizija Slovenija 2, POP TV, Planet TV, TV3 Medias, Golica TV in Šport TV je izrekla globe v skupni višini približno 165.000 evrov.
V letu 2014 je agencija prvič sistematično nadzirala spoštovanje določb v zvezi z oglaševanjem tudi v tujih programih, licenciranih v drugih državah članicah EU, ki se razširjajo v Sloveniji preko kabelskih in IPTV sistemov s slovenskimi oglasi in podnapisi. V sedmih tujih programih Discovery Channel (version in Slovenian), Universal Channel (version in Slovenian), National Geographic Channel Europe (version in Slovenian) ter FOXlife (version in Slovenian), FOXCRIME (version in Slovenian), TLC (Balkans) in Sport Klub je agencija ugotovila kršitve, o katerih je podala 8 prijav pristojnim regulatorjem v članicah EU, pod katere jurisdikcijo sodijo ti programi.
Precej pozornosti in resursov je agencija v letu 2014 namenila nadzoru nad izpolnjevanjem deležev evropskih avdiovizualnih del. Ob tem je treba poudariti, da je že od leta 2012 veliko časa in resursov namenila prav nadzornim postopkom v zvezi z ugotavljanjem deležev avdiovizualnih del v televizijskih programih, saj je v prvih dveh letih od uveljavitve nove harmonizirane ureditve vodila 35 tovrstnih postopkov. V letu 2014 je zaključila še 17 inšpekcijskih in 12 prekrškovnih postopkov v zvezi z omenjeno tematiko. V letu 2013 izdane odločbe o ugotovljenih kršitvah glede izpolnjevanja obveznih deležev slovenskih avdiovizualnih del v televizijskih programih preverja po izteku roka za uresničitev naloženih obveznosti.
Spodnji odstavek je bil 26. 8. 2015 dopolnjen.
Na radijskem področju je agencija največ časa posvetila sistematičnemu nadzoru radijskih mrež ter nadzoru tistih izdajateljev radijskih programov, ki so v letih 2013 ali 2014 v svojih programih spremenili dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti. V primerih programov Radio Aktual Studio D, Radio Aktual Obala, Radio Radio, Radio Center Slovenija, ter treh programov, ki so povezani v radijsko mrežo Radio 1 (Radio 1 Obala; ENA KP, Radio 1 Krvavec; ENA KR, Radio 1 107,0; ENA LJ) in so bili obravnavani skupaj v enem postopku, je agencija zaradi nespoštovanja programskih zahtev začasno preklicala dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti in odredila odpravo nepravilnosti. V postopku proti izdajateljem programov Radio Antena Maribor, Radio Antena Gorenjska, Radio Antena Ljubljana, ki so bili obravnavani skupaj, je agencija zaradi nespoštovanja dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti izdala odločbo, s katero je izdajateljem naložila odpravo nepravilnosti v roku enega meseca. Odločbe z opozorilom in enomesečnim rokom za odpravo nepravilnosti zaradi neustrezne identifikacije so bile izdane tudi izdajateljem programov Radio Radio, Radio Aktual Obala in Radio Aktual Studio D.
Kateri mediji največkrat kršijo zakonodajo - spletni, TV ali radio?
Podatki za radio in televizijo so navedeni zgoraj, spleta na splošno pa agencija ne nadzira.
So po vašem mnenju kršitve posledica pomanjkljive zakonodaje ali (ne)zavedanja medijev o pomenu te omejitve (če gre denimo za objavo otrok v promociji). So potrebne zakonodajne spremembe?
Spremembe zakonodaje so potrebne, saj je zakonodaja precej zastarela, Zakon o medijih tako obstaja že od leta 2001 v skoraj prvotni obliki.
Odgovor je bil 26. 8. 2015 dopolnjen, popravek je dostopen prek povezave.