Agencija odgovarja novinarju portala Siol.net Maticu Tomšiču
Pred časom je znana slovenska skupina na Facebooku svoje občinstvo, ki presega 8.500 uporabnikov, začela strašiti z omrežjem 5G, češ da gre za najnovejšo grožnjo ljudem. Ob trditvah, da bo nova generacija omrežja močno vplivala na njihovo zdravje, skupina širi tudi bolj ekstremne teorije: da je omrežje 5G namenjeno depopulaciji planeta, da bo z njim mogoče netiti požare in povzročati druge naravne nesreče, da je v ozadju postavitve omrežij 5G neimenovana svetovna elita, ki nam želi skuhati možgane, na primer. Skupina javno poziva ne le k referendumu o uvedbi omrežij 5G v Sloveniji, temveč tudi k uničevanju baznih postaj. Trdijo tudi, da stolpi 5G delujejo pri tako visokih temperaturah, da lahko brez težav izbruhnejo v plamene.
Prosil bi vas za komentar zgornjih navedb: ali uvedba omrežja 5G resnično prinaša nevarnost in ali je v ozadju še kaj več kot zgolj izboljšati hitrost, dostopnost in odzivni čas mobilnega omrežja?
Moči 5G baznih postaj bodo enake ali nižje od 4G baznih postaj, ki pa so znatno nižje od moči oddajnikov za radiodifuzijo (radio in televizija). Razlika med 2G, 3G, 4G baznimi postajami in 5G je le v tem, da 5G bazne postaje uporabljajo aktivne antenske sisteme, ki namesto fiksnih sektorjev s širokimi snopi v fiksni smeri proti skupini naključnih uporabnikov vsakemu posameznemu uporabniku dinamično dodelijo po potrebi svoj ozek snop ter lahko hkrati več uporabnikom nudijo te ozke snope. Ker je sedaj v enem antenskem sistemu (škatli) namesto ene antene več anten ter so te vgrajene v oddajnik, se regulatorni okvir za 5G bazne postaje podaja s celotno izsevano močjo (Total Radiated Power) TRP namesto z efektivno izsevano močjo v eni smeri (EIRP). Moč je odvisna od oddaljenosti uporabnika od bazne postaje. Dlje kot je, večjo moč mora imeti snop. Pri klasični anteni s širokim snopom je potrebno moč prilagoditi uporabnikom, ki se nahajajo na robu celice. Ta moč je konstantna. Pri aktivnih antenskih sistemih, pa je ozek snop s tako veliko močjo potreben le toliko časa, dokler je aktivni uporabnik na robu celice, Zaradi večje učinkovitosti 5G tehnologije, bo na stolpih potrebnih manj baznih postaj, kar bo manj moteče za okolje (https://www.youtube.com/watch?v=KWrSKZqbpDw)
Po vednosti agencije se na nivoju EU prav za zaščito uporabnikov sprejema regulativa na področju varnosti omrežij ter varovanja osebnih podatkov in zasebnosti.
Spletna stran http://www.emfexplained.info/ v zavihku 5G AND HEALTH - L2 opisuje 5G tehnologijo. Na njej najdete mnenja strokovnjakov glede vpliva na zdravje in podatke o sevanjih za ostale tehnologije.
Več informacij o 5G tehnologiji dobite tudi na: https://www.youtube.com/watch?v=GEx_d0SjvS0