Agencija odgovarja novinarki Tjaši Škamperle.
Kaj torej ureja včeraj sprejeta uredba (razlika oz. novost v primerjavi z dosedanjo direktivo, ki je veljala za smsje, klice)?
Prenovljena uredba o gostovanju v mobilnih omrežjih v tujini poleg klicev in kratkih sporočil prvič postavlja omejitve maloprodajnih cen tudi za podatkovne storitve,
Katere so najvišje cene za roaming pri prenosu podatkov?
Uredba znižuje tudi cene za klice in kratka sporočila. V številkah to pomeni, da bodo končni uporabniki za minuto odhodnega klica ob gostovanju v EU s 1.7.2012 plačevali največ 32 centov (že upoštevan DDV), za dohodni klic 11 centov, za SMS sporočilo 10 centov, 1 MB podatkov pa največ 90 centov, kar pa v dosedanji uredbi ni bilo regulirano.
To bo veljalo od 1. julija - kje?
To bo veljalo ob prvega julija 2012 v državah članicah EU.
Pri tem je treba opozoriti uporabnike, da so mobilne storitve ob gostovanju v EU kljub nižjim cenam, praviloma še vedno dražje, kot so storitve doma in običajno niso vključene v paket storitev, ki ga uporabnik pri svojem operaterju naroči, zato bodo stroški uporabe storitev v tujini dodani k mesečnemu računu, ki bo zaradi tega ustrezno višji.
Druga stvar pa je, da uredba velja le za države članice Eu, medtem ko npr. na Hrvaškem, kjer Slovenci še vedno največ dopustujemo, in ni članica EU te cene ne veljajo, tako da morajo biti uporabniki na to posebej pozorni, ko uporabljajo mobilne storitve v državah izven EU, saj so stroški uporabe mobilnih storitev tam precej večji.
Imate izračun, koliko bi lahko s tem povprečen Evropejec privarčeval?
Agencija tega izračuna nima, imamo pa podatke, ki jih je pripravila Evropska komisija. Po njihovih izračunih bi lahko nek poslovnež, ki uporablja storitve gostovanja na službenih poteh po EU, prihranil do 1.000 evrov letno, družina na letnem dopustu v drugi državi članici EU pa bi lahko prihranila okoli 200 evrov.