Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Primorske novice: motnje frekvenc na območju Hrvatinov

Primorske novice: motnje frekvenc na območju Hrvatinov

Četrtek, 27.03.2014

Agencija odgovarja novinarki Heleni Race.

 

Za Primorske novice pripravljam članek o številnih antenah v kraju Čampore tik ob meji z Italijo, ki vplivajo tudi na območje Slovenije. Krajani KS Hrvatini že več let opažajo motenje frekvenc. Spekter na območju Hrvatinov je povsem zaseden, proste frekvence ni, vse so zasedene z italijanskimi postajami (po podatkih RTV Slo – oddajniki in zveze).

Na problematiko vas je že novembra lani opozorila tudi Mestna občina Koper.

  • Ste s problematiko seznanjeni? Lahko karkoli storite, da bi omejili italijanske frekvence, ki zasedajo tudi spekter na slovenski strani?
  • Je takšna zasedenost spektra problematična tudi v praksi? Bi bilo možno dodeliti novo frekvenco?
  • Obstaja kak meddržavni sporazum, ki bi preprečeval motenje? Ga Italija upošteva? Kdo bi lahko ukrepal proti italijanskim oddajnikom? Kako? Zakaj se to ne stori?

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (do nedavnega Agencija za pošto in elektronske komunikacije RS) že vrsto let ugotavlja in opozarja, da slovenski poslušalci in gledalci na obmejnem območju z Italijo ne morejo gledati oziroma poslušati nobenega slovenskega programa brez motenj. Navedene motnje nastajajo zaradi interferenc signala s strani italijanskih izdajateljev in povzročajo  slovenskim izdajateljem programov (t.j. radijskim in televizijskim postajam) tudi znatno gospodarsko škodo. Vzrok motenj je v tem, da številni italijanski izdajatelji obratujejo na mednarodno neusklajenih in torej nelegalnih frekvencah, zaradi česar je sprejem slovenskih radijskih in televizijskih programov v bližini meje z Italijo zelo moten. Dovoljenja za uporabo mednarodno neusklajenih frekvenc jim izdaja italijanska država, pri tem pa se sklicuje le na notranjo (nacionalno) zakonodajo, kar je bistvo večletnih težav v zvezi z motnjami slovenskega radiofrekvenčnega prostora. Italija kot članica Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU) uporablja radiofrekvenčni spekter v nasprotju z določili ITU ter sporazumoma Ženeva 1984 (GE84) in Ženeva 2006 (GE06), ki urejata uporabo radiodifuznih frekvenc. Bistvo mednarodnih sporazumov GE84 in GE06 je namreč to, da natančno določata frekvence, ki se jih na posameznih območjih lahko uporabi, da ne prihaja do čezmejnih motenj.

Agencija, ki je na podlagi ZEKom-1 pooblaščena za urejanje in nadzor radiofrekvenčnega spektra v Republiki Sloveniji, si na tehnični ravni že vrsto let prizadeva za učinkovito in trajno rešitev težav ob meji z Italijo. Na drugi strani pa se zdi, da italijanska administracija nima interesa za ureditev stanja, saj Italija s tovrstnim ravnanjem nemoteno nadaljuje.

Z omenjeno problematiko se ukvarja Minsitrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki tudi vodi medresorsko delovno skupino.

Agencija pa glede na svoje pristojnosti pomaga na naslednjih področjih:

  • formalno prijavljanje motenj tako italijanski administraciji kot ITU;
  • nudenje strokovno-tehnične pomoči MIZŠ pri dvo- in večstranskih pogovorih z italijansko administracijo;
  • nudenje strokovno-tehnične pomoči MIZŠ oziroma Republiki Sloveniji v postopkih, ki jih pred ITU vodi oziroma jih bo vodila slovenska administracija;
  • sodelovanje z MIZŠ in Državnim pravobranilstvom RS pri morebitnih postopkih pred sodišči;
  • aktivno udeleževanje srečanj medresorske delovne skupine, ki jo na podlagi sklepa Vlade RS št. 01203-18/2012/3 z dne 27.9.2012 vodi MIZŠ.
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.