Agencija odgovarja uredniku Portala PLUS Dejanu Steinbuchu.
V zvezi s prejemom dokumenta NURF-4, ki je bil objavljen na spletni strani AKOS 14.03.3017 je AKOS dne 14.06.2017 od ene od slovenskih radijskih postaj prejel novinarsko vprašanje. Radijska postaja je spraševala ali je AKOS pred pripravo predloga NURF-4 opravil poizvedbo o tem, kdo od proizvajalcev proizvaja opremo za radijske programa na frekvenci 6G. Uslužbenka agencije je 20.06.2017 v imenu AKOS odgovorila, da je bila poizvedba opravljena in da opremo proizvajata dva proizvajalca.
Ko so radijske postaje preverile same, se je izkazalo, da navedbe AKOS ne držijo. AKOS pred pripravo NURF-4 ni opravil ustrezne poizvedbe in tudi oprema, ki bi ustrezala potrebam radijev, še ne obstaja. AKOS je pričel za opremo poizvedovati komaj potem, ko je prejel novinarsko vprašanje. Torej je bil predlog NURF-4 pripravljen brez ustrezne predhodne poizvedbe. Poleg tega pa je uslužbenka v imenu AKOS navajala neresnične podatke in sicer, da je AKOS opravil ustrezno preverjanje pred sprejemom NURF.
Dokumenti, ki jih imamo v uredništvu pa kažejo, da temu ni tako.
Na osnovi 45. člena Zakona o medijih (ZMed), ki določa, da predstavniki medijev - novinarji - pridobivajo informacije za medije, zastavljamo naslednja novinarska vprašanja:
Ali ste kot direktorica vi naročili, da se določi 6G za prenos signala za radijske programe? Ali ste kot direktorica vedeli, da AKOS ni opravil ustrezne poizvedbe o tem ali oprema za prenos radijskih programov na 6G obstaja? Ali ste vi naročili uslužbenki, da navede lažne podatke? Če niste naročili, da navede lažne podatke, kako boste ukrepali zoper odgovorne? Kakšne je vaše stališče v primerih, ko zaposleni na AKOS uporabnikom posredujejo neresnične podatke?
Vaše trditve, da AKOS pred pripravo splošnega akta NURF-4 ni opravil ustrezne poizvedbe ter da je pričel za opremo (za mikrovalovne zveze v pasu 6G) poizvedovati komaj potem, ko je prejel novinarsko vprašanje, ne držijo. Prav tako ne držijo vaše trditve, da naj bi agencija navajala neresnične podatke. Zaposleni na agenciji so poizvedovanja pri nekaterih proizvajalcih opreme opravili septembra 2016. Januarja 2017 je agencija od tujega regulatorja prejela podatke o dveh proizvajalcih mikrovalovnih zvez v pasu 6G (Ceragon in Safteknika), ki ju je tudi navedla v odgovoru na novinarsko vprašanje odgovornega urednika Radia 1 (glej povezavo:http://www.akos-rs.si/radio-1:-predlog-splosnega-akta-o-nacrtu-uporabe-radijskih-frekvenc-(nurf-4)). Po prejemu pripomb na predlog splošnega akta NURF-4, ki je v pripravi, je agencija kontaktirala tudi omenjena proizvajalca, da bi pridobila še dodatne informacije glede opreme.
Iz odgovora odgovornemu uredniku Radia 1, na katerega se sami sklicujete, tudi jasno izhaja, da agencija pri prehodu na mikrovalovne zveze v pasu 6G za radijske programe sledi usmeritvam Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU) in Evropske komisije. Ob tem želi agencija posebej poudariti, da je splošni akt NURF-4 v postopku sprejema in bo med drugim uredil tudi način morebitnega prehoda na mikrovalovne zveze v pasu 6G za radijske postaje.