Agencija odgovarja novinarju POP TV Martinu Tomažinu.
Zakaj je AKOS podelil koncesijo podjetju BTC, za kaj jo bo BTC uporabljal?
Agencija je družbi BTC izdala odločbi o dodelitvi radijskih frekvenc za območje BTC in sicer:
- v pasu 703 - 733 MHz/758 - 788 MHz od 28. 5. 2018 do 31. 1. 2019 (za obdobje do 3 let, skladno z drugim odstavkom 53. člena, za frekvence, namenjene za preizkušanju novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov) v primeru BTC gre za Evropski razvojni projekt InnoHPC Interreg (uporaba HPC za samovozeča vozila) http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/innohpc).
- v pasu 3410 - 3800 MHz/3410 - 3800 MHz od 28. 5. 2018 do 28. 5. 2021 ( za obdobje 3 let, skladno z drugim odstavkom 53. člena, za frekvence, namenjene za preizkušanju novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov) v primeru BTC gre za Evropski razvojni projekt InnoHPC Interreg (uporaba HPC za samovozeča vozila) http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/innohpc).
Zakaj se je v zakonu podaljšalo obdobje brezplačnega podeljevanja koncesij s treh mesecev na tri leta, kdo je to predlagal?
Zaradi možnosti testiranja novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov, na kar so agencijo opozorili predstavniki podjetij, ki so želeli kandidirati za evropska sredstva, je agencija v postopku sprejemanja novele ZEKom-1C Ministrstvu za javno upravo predlagala, da se v ZEKom-1 doda možnost podelitve radijskih frekvenc za testiranje teh tehnologij za daljše časovno obdobje v skladu s predloženim projektom, saj 90 dni za testiranje novosti, ki so del Evropskih razvojnih projektov in trajajo tipično več let, ni dovolj. Takrat veljaven drugi odstavek je bil namenjen predvsem testiranju spremenjenih parametrov že obstoječih odločb in že uveljavljenih tehnologij o dodelitvi radijskih frekvenc ali že uveljavljenih tehnologij v novih okoliščinah, za kar 90-dnevno obdobje zadošča. Potrebno pa je bilo urediti obdobje testiranja novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov, ki pa terjajo sorazmerno dovolj dolgo obdobje. Seveda se agencija odloča za vsak primer posebej, koliko časa je nujno potrebno za testiranje, pri čemer pa ne sme preseči obdobja treh let.
Drugi odstavek 53. člena Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) se je tako spremenil, da po novem določa:
53. člen
(čas veljavnosti odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc)
(1) Odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc izda agencija za določen čas z upoštevanjem primernega obdobja, potrebnega za amortizacijo naložb, vendar za največ 15 let, razen za dodelitev radijskih frekvenc, ki so namenjene zrakoplovni ali pomorski mobilni storitvi.
(2) Odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc, namenjenih za potrebe meritev, atestiranje in drugih preizkusov radijske opreme, izda agencija za omejeno območje pokrivanja in največ za 90 dni. V primeru preizkušanja novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov lahko agencija izda odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc za namen preizkusa novih tehnologij za določeno časovno obdobje, v skladu s predlaganim projektom, ki ne sme biti daljše od treh let.
(3) Odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc, namenjenih za prireditve, izda agencija praviloma največ za 15 dni ali za drug predvideni čas trajanja prireditve.
Zakaj za podelitev koncesije BTC-ju ni bilo razpisa, kot naj bi to bilo običajno, se po novem koncesije podelujejo brez razpisa, kdo vse je do njih upravičen? Komu je AKOS še podelil koncesijo za tehnologijo 5G po spremembi zakona?
Agencija je ob sodelovanju Ministrstva za javno upravo 22. decembra 2016 in ponovno 13. januarja 2017 podala pobudo za prijavo projektov za prva testiranja ter prihodnjo rabo tehnologije 5G (glej povezavo). 3. julija 2017 je k sodelovanju ponovno povabila zainteresirano javnost (glej povezavo). Za testiranje 5G tehnologije je agencija predvidela spekter v pasu 3400–3800 MHz, poleg tega pa tudi BWA spekter v 26 GHz pasu (24,549–25,053 GHz /25,557–26,061 GHz) in v UHF pasu.
BTC se je odzval na pobudo in po pridobitvi EU projektov zaprosil za ODRF za testiranje za potrebe evropskih projektov v frekvenčnih pasovih 700 MHz in 3400 - 3800 MHz. Agencija je družbi BTC izdala dve ODRF za Območje BTC v okviru evropskih projektov.
Poleg BTC so ODRF v okviru evropskih projektov pridobili tudi Elektro Gorenjska, AMZS in Internet Institute.
Agencija skladno z veljavno zakonodajo tudi v primerih, ko ne gre za testiranja v okviru pridobljenih evropskih projektov, podeljuje frekvence za testne namene, vendar za krajše časovno obdobje (90 dni). Za testiranje 5G tehnologijue je do sedaj izdala dve takšni odločbi družbi Telekom Slovenije.
Ali je običajno, da koncesije, ki jih podeli AKOS, potem minister za javno upravo na javnem ceremonialu podeli izbranim podjetjem, se je to zgodilo tudi v drugih primerih?
Agencija nima vpliva na javne dogodke ministrstva. Predlagamo, da se obrnete na Ministrstvo za javno upravo.
Kako komentirate navedbe našega vira, da gospa Muha ni izpolnjevala pogojev za vodenje AKOS-a in da je bila s strani ministra za vodenje AKOS-a predlagana mimo sveta zavoda, čeprav je bil razpis za to delovno mesto objavljen po starem zakonu, ko bi jo torej moral predlagati svet AKOS-a?
Agencija nima pristojnosti v zvezi z imenovanjem direktorja agencije. Predlagamo, da se obrnete na Vlado RS oziroma na Ministrstvo za javno upravo.
Je g. Koprivnikar kakorkoli vplival na gospo Muha pri podelitvi koncesij BTC-ju?
Kot že pojasnjeno v odgovoru zgoraj, je agencija izdaja ODRF na vlogo družbe BTC za testiranje 5G tehnologije v okviru pridobljenega evropskega projekta omenjene družbe. Po enakem postopku so frekvence pridobila tudi druga podjetja, navedena v odgovoru.