Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

POP-TV: določanje cen na mobilnih trgih izven EU

POP-TV: določanje cen na mobilnih trgih izven EU

Petek, 11.05.2012

Agencija odgovarja novinarju Mihi Kranjcu.

 

Cene mobilnih storitev znotraj EU ureja direktiva, kako je s cenami na trgih izven EU - Hrvaška?


Cene mednarodnih mobilnih storitev zunaj EU se med operaterji določajo na komercialni osnovi z medoperaterskimi pogodbami.

Ali imajo mobilni operaterji proste roke pri določanju cen mobilnega gostovanja in ali so cene navzgor kakorkoli regulirane, ali je to prepuščeno slovenskim operaterjem?


Kljub temu, da te niso predmet urejanja, so oblikovane tržno, vsekakor pa so praviloma višje od reguliranih cen znotraj EU. Ne glede na to je treba poudariti, da je v vsaki državi več mobilnih operaterjev, ki lahko v svojih omrežjih omogočajo gostovanje, kar pomeni, da se cene oblikujejo konkurenčno - postavljanje ekscesnih cen s strani posameznega operaterja bi namreč pomenilo, da tak operater za gostovanje preprosto ne bi bil zanimiv ne z vidika ne na medoperaterskem trgu, ne v maloprodaji.

Ali lahko zaradi tega pride do manipulacij v smislu uporabnik Simobila na Hrvaškem lahko izbere le VIP, Mobitelovci lahko le T-Mobile?


Slovenski uporabniki, ne glede na to, kateri slovenski operater jim zagotavlja storitve, lahko na Hrvaškem (to velja tudi za veliko večino ostalih držav po svetu) izbirajo več kot enega mobilnega operaterja, pri katerem bodo gostovali. Zunaj EU to pomeni, da lahko ob gostovanju izbirajo operaterja, ki ponuja tudi najugodnejše cene. Praksa slovenskih mobilnih operaterjev je, da z enim ali več hrvaškimi operaterji, še posebej, če gre za partnerska omrežja lastniško povezanih družb, sklenejo dogovor o posebnih cenah, ki so za uporabnike ugodnejše. To velja na Hrvaškem posebej v poletnih mesecih, saj tam dopustuje veliko slovenskih mobilnih uporabnikov, hrvaški mobilni operaterji pa si želijo s posebno medoperatersko ponudbo tako zagotoviti čim večje število gostujočih uporabnikov posameznega slovenskega operaterja.

To pa posledično lahko pomeni tudi kartelno določanje cen?


Glede na zgornji opis, takšnih primerov nikakor ne moremo označiti za kartelno dogovarjanje.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.