Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Pojasnilo agencije glede postopka podaljšanja odločb o dodelitvi radijskih frekvenc (ODRF) za analogno radiodifuzijo

Pojasnilo agencije glede postopka podaljšanja odločb o dodelitvi radijskih frekvenc (ODRF) za analogno radiodifuzijo

Sreda, 29.08.2018

Agencija je v zadnjem času prejela več vprašanj v zvezi z podaljševanjem odločb o dodelitvi radijskih frekvenc (ODRF) za analogno radiodifuzijo. V javnosti pa so se pojavili tudi očitki, da agencija slovenskim radijskim postajam v netransparentnih postopkih podaljšanja ali sprememb ODRF zmanjšuje območja pokrivanja frekvenc. 

 

Agencija želi uvodoma poudariti, da mora radiofrekvenčni (RF) spekter upravljati na način, da zaradi umeščanja novih radijskih postaj, sprememb veljavnih ODRF ali postopkov mednarodne koordinacije ter modifikacije tujih radijskih postaj, ne prihaja do motenja obstoječih radijskih postaj z veljavnimi ODRF v Sloveniji.

 

Postopek podaljšanja ODRF se začne na vlogo imetnika ODRF, pri čemer agencija vse imetnike pred iztekom veljavnosti posamezne ODRF o tem pisno obvesti. Če so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih ob podaljšanju določa Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1), agencija izda novo ODRF z novim obdobjem veljavnosti. Če pa niso izpolnjeni vsi pogoji, agencija pred zavrnitvijo podaljšanja preveri, ali je mogoče ODRF spremeniti oziroma prilagoditi na način, da se imetniku v čim večji meri ohranijo pravice iz ODRF, ki se podaljšuje. V posameznem postopku podaljšanja oziroma v postopku spremembe ODRF agencija  poleg teoretičnih izračunov upošteva tudi meritve jakosti signalov na terenu. O vseh ugotovitvah agencija obvesti imetnika ODRF in ga pozove k izjasnitvi. Imetniki ODRF imajo tako možnost, da sodelujejo v postopku, v katerem lahko predložijo tudi lastne meritve. Med postopkom se ves čas ugotavlja dejansko stanje in izvaja dokaze o vseh dejstvih, pomembnih za izdajo odločbe. Po izdaji ODRF pa lahko imetniki za zaščito svojih interesov sprožijo spor pred upravnim sodiščem.

 

V povezavi z navedenim agencija dodaja, da je od 1. januarja 2017 do danes podaljšala 77 ODRF za analogno radiodifuzijo, pri čemer je v 67 primerih območje pokrivanja ostalo nespremenjeno, v 6 primerih se je zmanjšalo in v 4 primerih se je območje pokrivanja povečalo.

 

Območje pokrivanja frekvence za analogno radiodifuzijo je območje, kjer so izpolnjeni pogoji za kakovosten sprejem (zadostna jakost koristnega signala in hkrati tudi zadostno razmerje med koristnim signalom in motilnimi signali) in je odraz tehničnih parametrov radijske postaje, za katero se izdaja ODRF, ter vpliva, ki ga imajo na to radijsko postajo geografsko in frekvenčno njej sosednje radijske postaje. Radijski signal, ki je elektromagnetno valovanje, se širi (in je slišen oz. ga je možno sprejemati) pravilom tudi izven z ODRF določenega območja pokrivanja, vendar pa je tam slabše kakovosti.

 

Da bi odgovorila na morebitna vprašanja zainteresirane javnosti in skušala najti prostor za morebitne izboljšave, ter da bi zagotovila čim večjo predvidljivost okolja za imetnike ODRF in transparentnost svojega delovanja, je agencija v letu 2017 organizirala dva posveta z zainteresirano javnostjo v zvezi z določanjem območij pokrivanja in postopki podaljšanja ODRF (glej povezavo in povezavo). Potem ko je po posvetih prejela predloge in pripombe zainteresirane javnosti, namerava agencija na podlagi skrbne preučitve prejetih predlogov v kratkem organizirati še en posvet.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.