Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Planet Siol: Motenje radijskih frekvenc na meji z Italijo

Planet Siol: Motenje radijskih frekvenc na meji z Italijo

Torek, 15.03.2016

Agencija odgovarja novinarju portala Planet Siol Črtu Kakerju.

 

Zakaj prihaja do motenja radijskih frekvenc na obmejnem območju z Italijo in ne tudi npr. sosednjo Avstrijo, Madžarsko in Hrvaško?

 

Razlog za motnje pri sprejemu televizijskih in radijskih programov ob meji z Italijo je, da številni italijanski izdajatelji obratujejo na mednarodno neusklajenih frekvencah. Dovoljenja za to početje jim izdajajo italijanski organi, pri tem pa se sklicuje na notranjo zakonodajo. In to je bistvo težav. Italija namreč ni vgradila vseh mednarodnih pogodb v svoj pravni red (konkretno Sporazuma Ženeva 84).  Povedano drugače, Italija uporablja radiofrekvenčni spekter v nasprotju z mednarodnimi sporazumi in določili Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU), ki urejajo uporabo frekvenc. Ker predpisi ITU sodijo v okvir mednarodnega javnega prava,  Akos nima pravnega instrumenta, da vsili spoštovanje teh predpisov sosednji državi.

Po vedenju agencije so imele oziroma še imajo podobne težave vse sosede Italije.
 

Kakšne ukrepe je v preteklih letih sprejel AKOS, da bi zaščitil interese Slovenije in slovenskih radijskih postaj, ki oddajajo na frekvencah, ki jim ji je podelila vaša ustanova in za katero plačujejo frekvenčnino?

 

Agencija že več let prijavlja motnje sprejema slovenskih frekvenc pristojnim italijanski administraciji po postopkih, kot jih določa ITU. Teh prijav je že več sto, vendar se italijanska stran na prijave ne odziva. Leta 2005 je agencija prijavila Italijo Mednarodni telekomunikacijski zvezi (ITU) (najvišjemu mednarodnemu organu, ki ureja uporabo frekvenc) in postopek proti Italiji peljala preko številnih odborov, ki delujejo v okviru te zveze. Večkrat je bilo ugotovljeno, da Italija krši mednarodne sporazume in celo ustavo ITU. Ta je Italijo tudi večkrat pozval k spoštovanju sporazumov in bilateralnih dogovorov, vendar se Italija na to ni odzvala.  

V nekaterih primerih konkretnih tožb italijanskih izdajateljev proti slovenskim agencija nudi strokovno pomoč. Pogoj je, da je o postopkih pred italijanskimi in/ali slovenskimi sodišči obveščena.

Predstavniki agencije tudi aktivno sodelujejo v medresorski delovni skupini za urejanje radiofrekvenčnega spektra z Italijo, ki je bila ustanovljena leta 2012. Vodi jo Direktorat za informacijsko družbo pri MIZŠ.

Ali ste seznanjeni z odločbo okrajnega sodišča v Ljubljani, ki je izdalo sklep o izvršbi v znesku dobrih 150 tisoč evrov v zadevi italijanske radijske postaje Radio Dance nad Radiom Center in kako komentirate odločitev sodišča?

 

S sklepom sodišča smo seznanjeni. Zadevo zaenkrat še proučujemo, se nam pa zdi nenavadno, da je sodba italijanskega sodišča, ki je pri svoji odločitvi v celoti ignorirala mednarodna pravila ITU, brez kakršnihkoli zadržkov izvršljiva v Republiki Sloveniji. Pri tem je najbolj problematično to, da slovenska radijska postaja, ki je bila v Italiji obsojena na plačilo odškodnine zaradi motenja, v Sloveniji oddaja v skladu z vsemi mednarodnimi in domačimi predpisi ter na podlagi veljavnih dovoljenj, ki jih je izdala slovenska država.  
 

Ali ste seznanjeni s pozivom GZS-Medijske zbornice Slovenije vladi, v katerem jo poziva, naj zagotovi nemoteno uporabo njenih radijskih frekvenc na Primorskem? Kako komentirate ta poziv?


Z dopisom smo seznanjeni. Agencija deli zaskrbljenost Medijske zbornice nad neurejenimi razmerami ob italijansko slovenski meji.

Agencija je večkrat opozorila na tožbe talijanskih izdajateljev, ki pred italijanskimi sodišči tožijo slovenske izdajatelje, ker naj bi ti z uporabo mednarodno usklajenih frekvenc povzročali motnje na ozemlju Italije. Italijanski izdajatelji zahtevajo odškodnine, poznamo pa tudi primer, ko so zahtevali odstranitev oddajnika RTV Slovenije. Sodbe italijanskih sodišč temeljijo na njihovem notranjem pravu, ki zahteva, da njihova postaja nemoteno deluje na italijanskem ozemlju. Zaradi narave elektromagnetnega sevanja, ki ne pozna državnih mej, je taka razsodba absurdna, zato se v takih primerih morajo uporabljati predpisi sprejeti v okviru Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU). Vendar jih Italija ne upošteva, italijansko sodišče pa uporablja predpise, ki so približno sorodni našim stvarno pravnim predpisom. Potem ko dobijo spor na italijanskem sodišču, italijanski izdajatelji zahtevajo izvršbo te sodbe v Sloveniji na podlagi evropskih predpisov. Po mnenju agencije izvršba italijanske sodne odločbe, ki je v nasprotju s slovenskim in mednarodnim pravnim redom, ne bi smela biti dopustna. Slovenski izdajatelji namreč oddajajo na frekvencah, ki so jim bile podeljene v skladu s pravili ITU ter na podlagi veljavnih dovoljenj slovenske države.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.