Agencija odgovarja novinarju Jaši Lorenčiču.
Ob pregledu sklepov v tekočem letu opažamo, da kar nekaj postopkov zaustavite. Zakaj? Radio City je v letu 2014 vrtel 1% slovenske glasbe med 6. in 20. uro. Vemo, da 86. člen zakona o medijih določa najmanj 20 odstotkov slovenske glasbe (skozi ves dan), pa nekateri tega očitno ne dosegajo. Kakšne so kazni, globe In kakšne so bile v preteklosti? Koliko ste jih izdali in koliko je opozoril? Koliko je sklepov v enem letu?
Postopek strokovnega nadzora se ustavi s sklepom v primeru, da ni bila ugotovljena kršitev. V primeru postopkov nadzora deležev slovenske glasbe v radijskih programih so bili s sklepi ustavljeni vsi postopki, v katerih je bilo ugotovljeno, da radijski programi izpolnjujejo predpisane deleže slovenske glasbe iz 86. člena ZMed.
Vašega primera analize deleža slovenske glasbe v enem izmed radijskih programov ne moremo komentirati, ker zakon ne pozna zahteve po deležu med 6. in 20. uro, manjka pa tudi datum, v katerem je bila analiza izvedena. Deleži slovenske glasbe so namreč predpisani glede na vso predvajano glasbo v enem dnevu predvajanja radijskega programa.
Deleži slovenske glasbe so predpisani za radijske programe različno v 86. členu ZMed:
-
radijski programi Javnega zavoda RTV Slovenija so dolžni predvajati 40 odstotkov slovenske glasbe od vse dnevno predvajane glasbe, kar pomeni, če radijski program oddaja 24 ur dnevno, mora od vse v 24-ih urah predvajane glasbe znašati delež slovenske glasbe 40 odstotkov,
-
radijski programi s statusom programov posebnega pomena (lokalni, regionalni, nepridobitni, študentski) morajo predvajati 25 odstotni delež slovenske glasbe od vse dnevno predvajane glasbe,
-
vsi ostali radijski programi (t.i. komercialni) pa morajo predvajati 20 odstotni delež slovenske glasbe od vse dnevno predvajane glasbe.
Agencija je v letošnjem letu zaključila 14 postopkov strokovnega nadzora, v katerih je preverjala izpolnjevanje omenjenih deležev slovenske glasbe iz 86. člena ZMed, in so dostopni na spletni strani agencije preko povezave.
13 postopkov nazora je bilo ustavljenih s sklepom, ker so izdajatelji radijskih programov izpolnjevali predpisane deleže, v enem primeru pa je bila izdajateljem izdana odločba z rokom za odpravo nepravilnosti.
Zakon o medijih (ZMed) v tretjem odstavku 109. člena predpisuje stopenjsko sankcioniranje v primerih neizpolnjevanja deležev slovenske glasbe, in sicer je agencija ob prvi zaznavi kršitev dolžna izreči opozorilo z rokom za odpravo nepravilnosti, ob naslednji zaznavi kršitve sledi začasen preklic dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti, ob ponovno ugotovljenih kršitvah pa razveljavitev dovoljenja za izvajanje radijske dejavnosti. Agencija je ob vsaki zaznavi kršitve dolžna Inšpektoratu za kulturo in medije RS posredovati tudi predlog za uvedbo postopka o prekršku skladno s petim odstavkom 109. člena ZMed, kar je v primeru ene zgoraj omenjene kršitve tudi storila. Globa za pravno osebo je predpisana v razponu od 625 do 41.000 EUR.
Koliko inšpektorjev opravlja nadzor 86. člena zakona o medijih? Dobivate tudi kakšne anonimne prijave ali tretje osebe?
Strokovni nadzor nad izvajanjem določb Zakona o medijih trenutno izvajata 2 pooblaščeni osebi za vodenje upravnih postopkov. V zadnjem času agencija ni prejela nobenih prijav v zvezi s kršenjem 86. člena ZMed.
Kako se RTV Slovenija drži zakonodaje? Ker v primeru Radia Si, ki čez dan vrti le 16 odstotkov slovenske glasbe, se zdi izpolnjevanje predpisane 40-odstotne kvote težko dosegljivo?
V zadnji vzorec preverjanj deležev slovenske glasbe so bili vključeni 3 radijski programi RTV Slovenija in vsi so izpolnjevali predpisane deleže.
Iz vidika opravljanja svojega dela: kako ste videli sicer propadli predlog dviga kvot slovenske glasbe na radijskih postajah? Kaj bi to pomenilo za vas, imate zadostne kapacitete za opravljanje nadzora izpolnjevanja zakonodaje?
Agencija ne komentira predloga spremembe zakonodaje. V samo organizacijo dela agencije in število zaposlenih v nadzoru predlog ni posegal.