Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Javno posvetovanje o digitalnem radiu

Javno posvetovanje o digitalnem radiu

Ponedeljek, 10.06.2013

Zainteresirano javnost, predvsem izdajatelje radijskih programov, vabimo k sodelovanju v javnem posvetovanju o možnostih razvoja prizemnega digitalnega radia.

V Sloveniji je za prizemno digitalno zvokovno radiodifuzijo T-DAB trenutno izdana le odločba o dodelitvi radijskih frekvenc na lokaciji Krvavec na bloku 12B imetniku javni zavod RTV Slovenija za oddajanje radijskih programov RA SLO 1, RA SLO 2, RA SLO 3 in Radio Si za čas veljavnosti do 12.11.2013. Glede na določila Zakona o elektronskih komunikacijah (Ur. l. RS, št. 109/2012) in Zakona o digitalni radiodifuziji (Ur. l. RS, št. 102/2007, 85/2010 in 47/2012) agencija veljavnosti omenjene odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc predvidoma ne bo podaljšala, namerava pa objaviti javni razpis za prizemno digitalno omrežje z nacionalno pokritostjo.

Omrežje bi bilo namenjeno za oddajanje javnih nacionalnih programov RTV Slovenija in drugih programov, ki bi pridobili pravico za razširjanje v digitalni radiodifuzni tehniki za celotno ozemlje RS. Sistem oddajanja bi bil DAB+, kapaciteta omrežja oziroma multipleksa pa vsaj 1.1 MBit/s. Za podporo uvedbe nove tehnologije bi agencija tako predlagala le manjši znesek nadomestila za učinkovito rabo radiofrekvenčnega spektra (predlog mora potrditi vlada), zahteve po pokritosti in dinamiki izgradnje omrežja pa bi bile milejše.

V primeru uspešne uvedbe prvega digitalnega omrežja in zapolnitve kapacitet, bi agencija lahko razpisala tudi drugo digitalno omrežje z nacionalnim pokrivanjem. Poleg nacionalnih pokrivanj pa bi lahko agencija, glede na interes izdajateljev, poskušala zagotoviti in razpisati tudi frekvence za regionalna oz. lokalna omrežja.

Glede na to, da je radiofrekvenčni spekter za FM radio polno zaseden, je trenutno edina možnost za širitev uvajanje digitalnega radia na VHF področju – frekvenčno področje, ki ga je do prehoda na digitalno oddajanje zasedala televizija. To ni nadomestek analognega FM radia, ampak paralelna pot, ki nudi dodatne kapacitete. Digitalizacija frekvenčnega področja med 87.5 MHz in 108 MHz je še zelo oddaljena. Tako je DAB oziroma DAB+ na VHF področju trenutno (skoraj) edina možnost širitve radijske radiodifuzije.

Ne glede na to, da je agencija že objavila javno posvetovanje glede izhodišč za podlage javnih razpisov za dodelitev radijskih frekvenc za analogno zvokovno radiodifuzijo, in da ste nekateri že predstavili svoje poglede tudi v zvezi z uvedbo digitalnega radia, je agencija pripravila konkretna vprašanja v zvezi z digitalnim radiem.

Vprašanja, na katera pričakujemo vaše odgovore:

  • kje vidite prednosti in omejitve (tehnične, pravno-regulativne, poslovne) nove prizemne digitalne radijske platforme v primerjavi z drugimi distribucijskimi platformami;
  • kakšen je vaš interes oziroma pod kakšnimi pogoji ste pripravljeni začeti razširjanje vsebin prek prizemne digitalne radijske platforme;
  • kakšna naj bi bila ponudba programov na digitalni radijski platformi, da bi bila zanimiva za poslušalce in da bi spodbujala nakup digitalnih sprejemnikov;
  • kakšni naj bodo pogoji z vstop na digitalno platformo za izdajatelje novih programov in za izdajatelje, ki svoje programe že oddajajo analogno (FM radio);
  • kakšna so vaše potrebe in pričakovanja v povezavi z načrtovanimi novimi prizemnim digitalnimi omrežji;
  • kako ocenjujete razvojne možnosti prizemnega digitalnega radia;
  • kakšna cena za oddajanje programa v (nacionalnem, regionalnem, lokalnem) digitalnem omrežju bi za vas še bila sprejemljiva?
  • kateri ukrepi bi lahko prispevali h krepitvi položaja prizemnega digitalnega radia v Sloveniji.

Vljudno vas vabimo k sodelovanju, saj bodo vaši odgovori pripomogli k uspešnemu uvajanju in razvoju prizemnega digitalnega radia v Sloveniji. Dobrodošla so tudi vsa dodatna razmišljanja izven okvirov navedenih vprašanj in vsa gradiva, za katera menite, da bi nam pri oblikovanju analize utegnila biti v pomoč.

Odgovore in morebitna dodatna gradiva pošljite na elektronski naslov igor.funa@apek.si.

Rok za pošiljanje odgovorov in drugih gradiv izteče 3. julija 2013.
 

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.