Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Finance: vzpostavitev enotnega telekomunikacijskega trga

Finance: vzpostavitev enotnega telekomunikacijskega trga

Petek, 28.03.2014

Agencija odgovarja novinarki Teji Grapulin.

 

Delam članek o zakonodajnem paketu EU za vzpostavitev enotnega telekomunikacijskega trga (Povezana celina), natančneje tisti del, ki bo urejal področje interneta. Evropski parlament naj bi sveženj sprejemal prihodnji teden, kot pojasnjujejo, bo prispeval k odpravljanju cenovnih razlik.
 

Agencija v tem trenutku težko pojasni, kaj natančno bo dejansko vseboval zakonodajni sveženj, na katerega se nanašajo vaša vprašanja, saj je bil prvotni predlog Evropske komisije v postopkih pred odbori Evropskega parlamenta že znatno spremenjen, pri čemer ni jasno, kakšen bo rezultat glasovanja plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta v zvezi s tem aprila in kakšne bodo posledice za vsebino svežnja iz nadaljnega usklajevanja med Evropskim parlamentom in Svetom. Prav tako je v tem trenutku težko predvideti, kakšne bodo končne posledice dejansko potrjenega zakonodajnega svežnja (če bo do potrditve s strani Evropskega parlementa in Sveta sploh prišlo) za trg, ponudnike na trgu in uporabnike.

Lahko pa podamo odgovore na vaša vprašanja v luči prvotnega predloga zakonodajnega svežnja Evrospke komisije.

 

Zanima me, ali bo urejal cene tudi na področju interneta in kako natančno? Ali bodo določene kakšne zgornje meje? (ali bo urejal cene le na področju mobilne telefonije?)

Ne, direktnega učinka na maloprodajne cene dostopa do interneta ukrepi predlagani v predmetnem zakonodajnem svežnju ne bodo imeli. Nekateri predlagani ukrepi pa lahko vplivajo na veleprodajno regulacijo širokopasovnih omrežij, kar ima potem lahko za posledico tudi učinke na povezanih maloprodajnih trgih.


Zakonodajni sveženj prav tako direktno ne vpliva na maloprodajne cene mobilne telefonije znotraj držav članic, vpliva pa na cene gostovanja (roaming), torej na cene, ki jih bodo uporanbiki plačevali pri uporabi mobilnih storitev zunaj lastne države v ostalih državah članicah EU. Sveženj  predvideva nadaljnje zniževanje cen gostovanja in približevanje cenam, ki jih uporabniki za storitve plačujejo doma (roam like at home). Tudi spremembe, ki jih v zvezi s tem predlaga Evropski parlament gredo v smeri, da bi se gostovanje v dokaj bližnji prihodnosti ukinilo oz. da bi uporabniki za mobilne storitve znotraj EU plačevali enako ceno kot v lastni državi.

 

Kaj bo takšna evropska zakonodaja pomenila za ponudnike internetnih storitev pri nas, kakšne novosti bo prinesla ponudnikom in kakšne uporabnikom?

Za ponudnike internetnih storitev oziroma omrežij naj bi po mnenju Evrospke komisije nova evropska zakonodaja omogočila povečanje investicij v omrežja nove generacije, prinesla zmanjšanje administrativnih bremen in lažje konkuriranje na globalnem trgu. Prav tako naj bi se z novo zakonodajo uporabnikom zagotovil dostop do visoko kakovostnih storitev po razumnih cenah pod transparentnimi pogoji in z upoštevanjem in varovanjem njihovih pravic do zasebnosti in svobode izražanja.


Evropski regulatorji (BEREC) so imeli po predstavitvi predloga zakonodajnega svežnja s strani Evropske komisije določene pomisleke in dvome v zvezi z učinkovitostjo in primernostjo predlaganih ukrepov. Več v zvezi s tem lahko preberete na povezavi.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.