Agencija odgovarja novinarju Blažu Petkoviču.
Katere vsebine mora in katere lahko Televizija Slovenija predvaja na svojem tretjem programu?
S stališča agencije in njenih prostojnosti mora Radiotelevizija Slovenija, javni zavod (v nadaljevanju: RTV Slovenija) razširjati televizijski program Televizija Slovenija 3/SLO 3/ v skladu s programskimi zahtevami iz dovoljenja in zakonskimi obveznostmi, ki izhajajo iz Zakona o medijih in Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah na zahtevo.
Agencija nima pristojnosti za nadzor nad izvajanjem določb Zakona o RTV Slovenija.
RTV Slovenija je imetnica dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti (v nadaljevanju: dovoljenje) za televizijski program Televizija Slovenija 3/SLO 3/. Dovoljenje izda agencija (glej oddelek 7 Zakona o medijih/ člen 105), pri čemer gre za administrativni postopek, ki se vodi na vlogo izdajatelja. Poleg vloge, ki mora biti popolna, kar pomeni, da je razumljiva in vsebuje vse potrebne sestavine (podatke o izdajatelju programa; navedbo dejavnosti, ki jo izdajatelj programa namerava izvajati; ime televizijskega programa, ki ga bo izdajatelj programa razširjal; izpolnjen obrazec o osnovnih progamskih zahtevah, ki jih bo izdajatelj programa upošteval pri razširjanju programa), mora izdajatelj programa izpolnjevati še dva pogoja za pridobitev dovoljenja:
-
imeti mora registrirano televizijsko dejavnost (60.200)
-
svoj televizijski program mora imeti vpisan v razvid medijev, ki ga vodi Minsitrstvo za kulturo (glej oddelek 3 Zakona o medijih/členi 12-17)
Če je vloga popolna, skladna z Zakonom o medijih in vlagatelj obenem izpolnjuje navedena pogoja, mu agencija mora izdati dovoljenje in ga vročiti izdajatelju najkasneje v dveh mesecih od dneva, ko je prejela popolno vlogo. Pred izdajo dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti mora mnenje podati tudi Svet za radiodifuzijo.
Ali lahko Televizija Slovenija predvaja na svojem tretjem programu na primer celovečerni film? Ali lahko predvaja oddaje, kakršni sta Točka preloma in Odkrito, ki nista povezani s parlamentarnim delom?
Glede na vsebino dovoljenja se lahko na programu Televizija Slovenija 3 predvajajo celovečerni filmi in informativne oddaje.
Ali ste kdaj obravnavali Televizijo Slovenija zaradi kršitev, ki bi bile povezane s tretjim programom? Kakšne so bile te morebitne kršitve, za kaj je šlo?
Proti programu Televizije Slovenija 3 agencija do sedaj ni vodila nadzornih postopkov.
Ali je agencija, ko je Radioteleviziji Slovenija izdala dovoljenje za izvajanje televizijske dejavnosti za televizijski program Televizija Slovenija 3, glede zahtevanih programskih vsebin upoštevala zakon o Radioteleviziji Slovenija? Na podlagi česa je agencija dovolila, da lahko Televizija Slovenija 3 predvaja tudi kulturno-umetniške, športne ali kulturno-zabavne vsebine?
Agencija izdaja dovoljenja za opravljanje televizijske in radijske dejavnosti na podlgi Zakona o medijih (105. člen), ki natančno določa postopek izdaje dovoljenj.
Skladno z Zakonom o medijih mora izdajatelj za pridobitev dovoljenja izpolniti naslednje:
1. podati vlogo, ki mora biti popolna, kar pomeni, da je razumljiva in vsebuje vse potrebne sestavine (podatke o izdajatelju programa; navedbo dejavnosti, ki jo izdajatelj programa namerava izvajati; ime televizijskega programa, ki ga bo izdajatelj programa razširjal; izpolnjen obrazec o osnovnih progamskih zahtevah, ki jih bo izdajatelj programa upošteval pri razširjanju programa), obenem pa mora izdajatelj programa izpolnjevati še dva pogoja za pridobitev dovoljenja:
-
imeti mora registrirano televizijsko dejavnost (60.200)
-
svoj televizijski program mora imeti vpisan v razvid medijev, ki ga vodi Minsitrstvo za kulturo (glej oddelek 3 Zakona o medijih/členi 12-17)
Če je vloga izdajatelja popolna in skladna z Zakonom o medijih ter vlagatelj obenem izpolnjuje tudi navedena pogoja (pod št. 2 in 3), mu agencija mora izdati dovoljenje in ga vročiti izdajatelju najkasneje v dveh mesecih od dneva, ko je prejela popolno vlogo. Pred izdajo dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti mora mnenje podati tudi Svet za radiodifuzijo.