Agencija odgovarja novinarki Mojci Lorenčič.
Pripravljam članek na temo junk food za otroke, s poudarkom na oglaševanju tovrstne hrane za otroke na televiziji. Iz ministrstva za zdravje sem dobila pojasnilo, da "S sprejetjem Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah se je odprla možnost za določeno omejitev oglaševanja živil. Ponudniki avdiovizualnih medijskih storitev bodo oblikovali pravila ravnanja v zvezi z oglaševanjem živil z visoko vsebnostjo sladkorjev, soli maščob in trans maščobnih kislin. Omejitev se nanaša na čas otroškega televizijskega programa, skladno z EU direktivo o medijih."
Zanima me, ali ste na agenciji že dobili kakšno priglasitev takih pravil, ali zakon definira, v kakšnem času jih ponudniki storitev morajo pripraviti in ali ima agencija pristojnosti, da jih zato, ker tega še niso storili, sankcionira (in ali ste to tudi že naredili).
Agencija še ni prejela pravil ravnanja v zvezi z neprimernimi avdiovizualnimi komercialnimi sporočili, ki spremljajo programske vsebine, namenjene otrokom ali so njihov del, o živilih, ki vsebujejo hranila in snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom, kot so zlasti maščobe, transmaščobne kisline, sol ali natrij in sladkorji, katerih prekomerno uživanje v celotni prehrani ni priporočljivo (pravila ravnanja).
Ponudniki storitev morajo skladno z 48. členom Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah (ZAvMS) sprejeti pravila ravnanja najkasneje v šestih mesecih po objavi prehranskih smernic. Te smernice pa mora skladno z istim členom omenjenega zakona pripraviti ministrstvo za zdravje. Po vedenju agencije prehranske smernice še niso bile sprejete.
Po ZAvMS je prekršek, če ponudnike ne oblikuje pravil ravnanja ali jih javno ne objavi. Prav tako je prekršek, če kopije pravil ravnanja ne pošlje pristojnemu ministrstvu in agenciji v 15 dneh od njihovega sprejetja ali če jih v enakem roku ne obvesti o vsaki njihovi spremembi. Prekrškovne postopke po tem zakonu vodi agencija, ki pa v tem primeru ni uvedla nobenega postopka zoper ponudnike, saj še niso izpolnjeni pogoji za pripravo pravil ravnanja.
V pomoč v nadaljevanju prilagamo določila relevantnih členov iz ZAvMS.
23. člen
(avdiovizualna komercialna sporočila za živila v programskih vsebinah, namenjena otrokom)
(1) Ponudniki morajo oblikovati pravila ravnanja v zvezi z neprimernimi avdiovizualnimi komercialnimi sporočili, ki spremljajo programske vsebine, namenjene otrokom ali so njihov del, o živilih, ki vsebujejo hranila in snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom, kot so zlasti maščobe, transmaščobne kisline, sol ali natrij in sladkorji, katerih prekomerno uživanje v celotni prehrani ni priporočljivo (v nadaljnjem besedilu: pravila ravnanja), in jih javno objaviti.
(2) Pravila ravnanja morajo biti oblikovana na način, da je otrokom omogočen razvoj zdravih prehranskih navad v skladu s prehranskimi smernicami, ki jih objavi minister, pristojen za zdravje.
(3) Ponudniki morajo kopijo pravil ravnanja poslati ministrstvu, pristojnemu za medije, in agenciji v 15 dneh od njihovega sprejetja in jih v enakem roku obvestiti o vsaki njihovi spremembi.
48. člen
(1) Agencija sprejme splošne akte iz 14., 26., 36. in 42. člena tega zakona v šestih mesecih od uveljavitve tega zakona.
(2) Vlada sprejme uredbo iz 41. člena tega zakona v šestih mesecih od uveljavitve tega zakona.
(3) Minister, pristojen za zdravje, objavi prehranske smernice iz tretjega odstavka 23. člena tega zakona v šestih mesecih od uveljavitve tega zakona.
(4) Ponudniki morajo sprejeti pravila ravnanja iz 23. člena tega zakona najkasneje v šestih mesecih po objavi prehranskih smernic iz prejšnjega odstavka.
43. člen
(1) Z globo od 6.000 do 60.000 eurov se kaznuje za prekršek ponudnik, ki je pravna oseba ali ponudnik, ki je samostojni podjetnik posameznik:
.........(točke od 1 do 13)....
14. če ne oblikuje pravil ravnanja v skladu s prvim in drugim odstavkom 23. člena tega zakona ali pravil ravnanja javno ne objavi (prvi odstavek 23. člena) ali če kopije pravil ravnanja ne pošlje pristojnemu ministrstvu in agenciji v 15 dneh od njihovega sprejetja ali če jih v enakem roku ne obvesti o vsaki njihovi spremembi (tretji odstavek 23. člena);