Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Dnevnik: nadzor avdiovizualnih del

Dnevnik: nadzor avdiovizualnih del

Četrtek, 24.10.2013

Agencija odgovarja novinarju Blažu Petkoviču.

 

Zakaj je Apek šele v tem mesecu izdal odločbo, da televizijski programi hiše Pro Plus v letu 2011 niso dosegli zakonskega deleža slovenskih avdiovizualnih del? Zakaj niste tega strokovnega nadzora opravili v začetku lanskega leta?

Agencija opravlja nadzor nad izpolnjevanjem določb o deležih slovenskih avdiovizualnih (AV) del in določb nad deleži evropskih AV del. Nadzor nad poročanjem o doseženih deležih AV del v preteklem letu ter nadzor nad izpolnjevanjem deležev evropskih AV del ureja Zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah (ZAvMS), nadzor nad deleži slovenskih AV del pa Zakon o medijih (ZMed). Po ZMed ima agencija pristojnosti zgolj za izvajanje postopkov strokovnega nadzora nad izvajanjem določb o slovenskih AV delih,  prekrškovne postopke v primerih nedoseženih deležev slovenskih AV del pa vodi Inšpektorat RS za kulturo in medije. Z uveljavitvijo ZAvMS (konec leta 2011) je agencija dobila pristojnosti inšpekcijskega nadzora nad izvajanjem določb o evropskih avdiovizualnih delih ter vodenja prekrškovnih postopkov in izrekanjem kazni v primeru nedoseženih deležev evropskih avdiovizualnih del. Iz navedenega izhaja, da agencija lahko vodi prekrškovne postopke, v okviru katerih lahko izreka tudi globe, samo za nadzor nad deleži evropskih AV del, prekrškovna pristojnost za slovenska AV dela ostaja pri Ministrstvu za kulturo.

Agencija je po uveljavitvi ZAvMS intenzivno delala na pripravi podzakonskih aktov,  zaključevala odprte postopke ter vzpostavljala inšpekcijsko službo za nove vrste postopkov. Avgusta 2012 je začela obsežne postopke nadzora nad določbami o deležih slovenskih in evropskih AV del za leto 2011. V letu 2011 so namreč izdajatelji v televizijskih programi prijavili 34.000 predvajanj evropskih avdiovizualnih del in nekaj manj kot 9.900 predvajanj slovenskih avdiovizualnih del.

Poleg tega so izdajatelji dolžni dostaviti poročila o doseženih delih do konca februarja tekočega leta za celo preteklo leto. To pomeni, da je agencija konec februarja 2012 prejela prva poročila izdajateljev za leto 2011. Nato agencija najprej preverja, ali so vsi izdajatelji, ki so dolžni poročati, to tudi storili. Če niso, ali če njihova poročila niso popolna, jih agencija pozove k oddaji poročil oziroma k dopolnitvam. Šele ko agencija prejme popolno poročilo nekega izdajatelja, lahko začne postopek strokovnega ali inšpekcijskega nadzora, v katerem preverja delež slovenskih AV del ali evropskih AV del, ki ga je izdajatelj poročal.

Ali vam spoštovanje 7. člena zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah (ZAvMS) s strani televizijskih izdajateljev ne bi olajšalo dela pri pregledu določenih kvot, ki jih morajo televizije po zakonu doseči?

Sedmi člen ZAvMS govori o objavi obveznih podatkov in med drugim izdajateljem televizijskih programov nalaga, da na svoji spletni strani ali na teletekstu oziroma na drugih mestih v svojem programu objavi spored programa, ki mora vsebovati tudi podatek o izvoru avdiovizualnega dela, oziroma navedbo, da gre za slovensko avdiovizualno delo, evropsko avdiovizualno delo oziroma evropsko avdiovizualno delo, nastalo v neodvisni produkciji.

S stališča nadzora so objava teh podatkov izjave izdajateljev, ki pa jih mora agencija preveriti, tako kot mora preveriti podatke, ki so jih izdajatelji dolžni poročati. Preverjanje objavljenih podatkov agenciji ne bi olajšalo dela, ravno nasprotno. Za agencijo bi to pomenilo dodatno delo (preverjanje podatkov iz sporedov in vodenje ugotovitev), ki pa ne bi imelo nobene dodane vrednosti pri nadzoru deležev AV del. ZAvMS namreč v petem odstavku 40. člena natančno določa katere podatke mora izdajatelj hraniti za potrebe nadzora AV del, ki jih agencija od izdajatelja lahko zahteva in jih nato v postopku nadzora tudi preverja. Dodatno preverjanje podatkov iz sporedov za namen nadzora nad doseženimi deleži AV del bi že tako obsežne nadzorne postopke samo še podaljšalo.

Koliko glob ste med letoma 2010 in 2013 naložili televizijskim izdajateljem in v kakšni višini? Za katere kršitve je šlo in kateri izdajatelji so jih kršili?

Kot smo že pojasnili v odgovoru na prvo vprašanje, je agencija pristojnosti za inšpekcijski nadzor in vodenje prekrškovnih postopkov dobila z uveljavitvijo ZAvMS. Prve postopke po tem zakonu je začela izvajati v letu 2012.

Pri nadzoru evropskih AV del, je agencija uvedla tri prekrškovne postopke, ki so še v teku. Večina izdajateljev, ki so dolžni poročati podatke o doseženih deležih evropskih AV del, se je namreč odzvala na pozive agencije in dostavila zahtevane podatke.

Pri nadzoru slovenskih AV del pa je agencija podala 6 predlogov za uvedbo postopkov o prekršku na Inšpektorat RS za kulturo in medije. Kot že rečeno, agencija pri nadzoru teh del nima pristojnosti za vodenje prekrškovnih in inšpekcijskih postopkov.
 

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.