Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Dnevnik: Motenje radijskih frekvenc na meji z Italijo

Dnevnik: Motenje radijskih frekvenc na meji z Italijo

Torek, 15.03.2016

Agencija odgovarja novinarju Dnevnika Blažu Petkoviču.

 

Kot je znano, je tržaško sodišče Radiu Center naložilo plačilo odškodnine v višini 150.000 evrov, ker naj bi najemali podobno frekvenco kot italijanska radijska postaja. Slovensko sodišče je odredilo izvršbo in izdajatelju blokiralo račun. Zanima me, kako Akos komentira ta zaplet. Bi morala država ukrepati v tem primeru glede na to, da je država Radiu Center zakonito dodelila "sporno" frekvenco? Kako naj se reši ta primer?

 

Po mnenju AKOS je poglavitni razlog za nastanek motenj v tem, da Italijanska Republika svojim radijskim postajam dodeljuje FM frekvence neupoštevanje pravila iz mednarodnih sporazumov ITU (konkretno Sporazuma Ženeva 84). Posledica nespoštovanja je, da se slovenske in italijanske radijske postaje medsebojno motijo, zaradi česar prihaja do sodnih sporov tako na slovenski predvsem pa na italijanski strani.

Problematika motenj ob meji z Italijansko Republiko je kompleksna in ima dolgo zgodovino. AKOS po svojih močeh skuša ves čas zaščititi slovenske radijske postaje, ki delujejo v skladu z vsemi mednarodnimi in domačimi predpisi ter na podlagi veljavnih dovoljenj, ki jih je izdala slovenska država. V zvezi s tem  AKOS v okvir svojih pooblastil obvešča italijansko stran o motnjah ter pri pristojnih italijanskih inštitucijah urgira, da naj se te motnje odpravijo (skupaj več 100 prijav motenja). AKOS prav tako aktivno sodeluje v medresorski delovni skupini, ki pod vodstvom Direktorata za informacijsko družbo MIZŠ skuša pomagati pri reševanju navedene problematike. Po mnenju agencije bi morala Slovenija v bilateralnih odnosih z Italijo poskrbeti, da se frekvenčne motnje odpravijo in se mednarodnopravni sporazumi dosledno spoštujejo.

Agencija je večkrat opozorila na tožbe talijanskih izdajateljev, ki pred italijanskimi sodišči tožijo slovenske izdajatelje, ker naj bi ti z uporabo mednarodno usklajenih frekvenc povzročali motnje na ozemlju Italije. Italijanski izdajatelji zahtevajo odškodnine, poznamo pa tudi primer, ko so zahtevali odstranitev oddajnika RTV Slovenije. Sodbe italijanskih sodišč temeljijo na njihovem notranjem pravu, ki zahteva, da njihova postaja nemoteno deluje na italijanskem ozemlju. Zaradi narave elektromagnetnega sevanja, ki ne pozna državnih mej, je taka razsodba absurdna, zato se v takih primerih morajo uporabljati predpisi sprejeti v okviru Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU). Vendar jih Italija ne upošteva, italijansko sodišče pa uporablja predpise, ki so približno sorodni našim stvarno pravnim predpisom. Potem ko dobijo spor na italijanskem sodišču, italijanski izdajatelji zahtevajo izvršbo te sodbe v Sloveniji na podlagi evropskih predpisov. Po mnenju agencije izvršba italijanske sodne odločbe, ki je v nasprotju s slovenskim in mednarodnim pravnim redom, ne bi smela biti dopustna. Slovenski izdajatelji namreč oddajajo na frekvencah, ki so jim bile podeljene v skladu s previli ITU ter na podlagi veljavnih dovoljenj slovenske države.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.