Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Dnevnik: javno naročilo za izdelavo spletne aplikacije

Dnevnik: javno naročilo za izdelavo spletne aplikacije

Četrtek, 19.02.2015

Agencija odgovarja novinarju Tomažu Modicu.

 

Na vas se obračam z vprašanji glede nedavne objave javnega naročila za izdelavo spletne aplikacije (povezava). Zanima me:

 

Zakaj ste se odločili za to? Kaj konkretno je predmet pogodbe? Kakšne cilje boste dosegli s to aplikacijo?

 

BEREC in EK posvečata precej pozornosti spremljanju kakovosti širokopasovnih storitev. Večina regulatorjev držav že ima ali pa uvaja podobne aplikacije. Predmet pogodbe je dobava aplikacije za spremljanje kakovosti širokopasovnih storitev, ki bo pokrivala tako fiksna, kot tudi mobilna omrežja in bo delovala na spletnem dostopu ali preko aplikacij na pametnih mobilnih telefonih. S to aplikacijo bo agencija dobila vpogled v stanje na širokopasovnih omrežjih. Rezultati bodo tudi v pomoč pri reševanju upravnih zadev. Meritve bodo izvajali uporabniki sami.

 

Zakaj ste naročili novo aplikacijo za merjenje hitrosti povezave, če pa podobna že deluje na www.komuniciraj.eu?

 

Glavni namen portala www.komuniciraj.eu ob njegovem načrtovanju je bil, da končnim uporabnikom na enem mestu zagotavlja pregled vseh operaterjev, njihovo ponudbo glede na kraj prisotnosti in primerjavo storitev/paketov med seboj. Portal naj bi se zgradil po načelu odprtih podatkov javnega značaja, kar naj bi omogočalo, da se vsi podatki na internetu svobodno in pod enakimi pogoji uporabljajo, distribuirajo in analizirajo. Portal naj bi vseboval tudi meritev hitrosti internetne povezave, ki pa je ob samem načrtovanju predstavljalo le dopolnilno funkcionalnost portala.

 

Že ob samem testiranju portala se je pokazalo, da je precejšen odpor operaterjev, da bi na portalu nalagali svojo ponudbo. Najprej je bil očitek, da je način nalaganja ponudbe preveč kompleksno, vendar tudi, ko je bil izdelan poseben grafični vmesnik za vnos ponudbe, se situacija ni spremenila. Portal je še v testni fazi omogočal primerjavo različnih ponudb med seboj, vendar je s spremembami ponudbe na trgu postalo jasno, da tudi ob visokih vlaganjih ni mogoče zagotoviti zanesljive in realne primerjave (skupni imenovalec) med paketi,  nerealnih in zavajajočih primerjav pa si nacionalni regulator ne more privoščiti. To je še posebej postalo očitno, ko so nekateri operaterji uvedli enote, ki jih lahko uporabnik porabi za različne storitve (npr. 1000 enot, ki se lahko uporabijo za klice, prenos podatkov, pošiljanje SMS sporočil). Iz tega razloga je bila sprejeta odločitev, da funkcionalnost primerjave, čeprav je bila že izdelana in je predstavljala najbolj zahteven del projekta, portal ne vsebuje.

 

Kot omenjeno je del funkcionalnosti portala tudi merilnik hitrosti, ki omogoča samo spremljanje fiksnega omrežja z omejenimi parametri, nova aplikacija pa bo omogočala veliko podrobnejše rezultate meritev, posebej v mobilnih omrežjih. Dosedanji merilnik hitrosti omogoča le zelo osnovno meritev  t.j. merjenje prenosa internetne povezave, odzivni čas (latenco) ter prikaz meritev na zemljevidu. Testiranje je pokazalo, da je potreben precej bolj kompleksen merilnik, da bi lahko sledili hitremu razvoju mobilnih naprav in zadostili pričakovanjem uporabnikov. Ugotovili smo, da na meritev glede na tip (mobilno/fiksno) in hitrost povezave vpliva vrsta parametrov, ki v obstoječi meritvi niso upoštevani. Ker smo ocenili, da bi s popravljanjem kode rešili le del težav, smo se odločili, da merilnik hitrosti iz portala odstranimo ter ga vzpostavimo kot samostojen sistem (projekt). Ta je trenutno v fazi nastajanja in bo predvidoma objavljen v začetku maja 2015. Omogočal bo merjenje tako fiksnih kot tudi mobilnih širokopasovnih povezav (namenske aplikacije za pametne telefone Android in iOS), hkrati pa bo omogočal merjenje bistveno več parametrov vključno s preverjanjem transparentnosti z vidika nevtralnosti interneta.

 

Kakšna je razlika med novo aplikacijo, tisto na www.komuniciraj.eu in Arnesovo?

 

Odgovor že pod 2. Arnesove aplikacije ne poznamo v podrobnosti in zato ne moremo podati odgovora.

 

Koliko sredstev ste namenili za novo aplikacijo?

 

Plačali še nismo ničesar. Plačilo je predvideno po uspešni vzpostavitvi aplikacije.

 

Kdaj se je iztekel rok za oddajo ponudb? Koliko ponudnikov se je odzvalo na javno naročilo? Kakšne so njihove ponudbe?

 

Rok je bil 10. 12. 2014 do 10:00. Odzval se je samo en ponudnik na objavo, ki je bila objavljena tudi na evropskem portalu javnih naročil. Ponudba znaša 40.000 EUR brez DDV in vključuje tudi vzdrževanje za dobo treh let.

 

Ste se že odločili za izvajalca? Na podlagi česa ste ga izbrali? Koliko boste plačali za njegove usluge?

 

Izvajalec je bil izbran z javnim naročilom, ker je izpolnjeval vse razpisne pogoje. Vrednost ponudbe je v točki 5.

 

Bi lahko dobil še podatek o imenu izbranega ponudnika?

 

SPECURE GmbH,
Kaiserstrasse 8/11,
1070 Wien

 

DODATNO VPRAŠANJE, dodano 26. 2. 2015.

 

V kakšnem razmerju je direktor AKOS g. Franc Dolenc z višjim svetovalcem v podjetju Specure Georgom Serentschyjem? Sta omenjena kdajkoli poslovno sodelovala? Če da, pri čem? Sta morda prijatelja?

 

G. Serentschy in g. Dolenc sta bila predstavnika nacionalnih regulatorjev v Združenju evropskih regulatorjev elektronskih komunikacij - BEREC. V letu 2014 sta bila tudi izvoljena podpredsednika združenja. BEREC sicer združuje nacionalne regulatorje več kot 30 držav. Ima predsednika ter 4 podpredsednike, ki so izvoljeni.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.