Agencija odgovarja novinarju Matjažu Ropretu.
Kako daleč je postopek, ki ga je sprožil Svet za elektronske komunikacije, kdaj nameravate podati razsodbo, ali je v tem primerih šlo za kršitev internetne nevtralnosti ali ne? Ali t. i. zero-rating, torej zastonj prenos podatkov v mobilnem omrežju znotraj posamezne storitve (denimo storitve videa na zahtevo ali dostopa do oblačne shrambe), po vašem mnenju krši načelo internetne nevtralnosti (govorimo o samem načelu, ne o specifiki slovenskega zakona) in kako utemeljujete to mnenje?
Agencija vodi več nadzornih postopkov v zvezi z internetno nevtralnostjo. Postopkov, ki so v teku ne komentira, bo pa vse odločitve javno objavila.
Za kaj se agencija zavzema pri internetni nevtralnosti? Če ste zagovorniki nevtralnosti, zakaj odločanje o pritožbi SEK-a traja že več mesecev? Se zavedate, da bo vaša odločitev verjetno precedenčna in da bo vplivala na nadaljnje dogajanje v zvezi z nevtralnostjo interneta?
Agencija se zavzema za spoštovanje zakonodaje. Slovenija je ena redkih držav, ki je internetno nevtralnost zapisla v Zakon o elektronskih komunikacijah. S tem pa je tudi določila naloge in zaveze agencije na tem področju. Agencija se zaveda, da gre za precedenčne odločitve. Prav tako se zaveda, da je internetna nevtralnost pomembno področje, na katerega bo regulacija močno vplivala. Obenem pa je to področje zaradi številnih nedorečenosti ter vplivov različnih industrij tudi predmet razprav v Evropski komisiji, Evropskem parlamentu ter v vladah posameznih držav.