Agencija odgovarja novinarju Matjažu Ropertu.
Potem, ko je vaš direktor v intervjuju povedal, da mora agencija počakati strategijo države, preden lahko razpiše frekvence za LTE (digitalna dividenda), sem dobil kar nekaj odzivov, da je agencija neodvisna in da lahko razpis pripravi samostojno (oz. ne sprejema nikakršnih navodil), vlado pa mora v skladu z zakonom vprašati samo za soglasje glede "licenčnine". Kakšen je vaš komentar?
Na Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (Apek) z vsemi razpoložljivi kadri pripravljamo podlage za razpis frekvenc za LTE ter zbiramo in analiziramo izkušnje drugih evropskih držav, ki se soočajo s podobnimi izzivi. Želimo namreč pripraviti strokovne podlage, na podlagi katerih bo mogoče sprejeti dobre odločitve.
Dejstvo je, da bo razpis za podelitev frekvenc pripravila agencija, vendar pa je v zvezi s tem kar nekaj odprtih vprašanj, ki bi jih bilo po našem mnenju smiselno predhodno uskladiti z odgovornimi za politiko razvoja elektronskih komunikacij. Naj kot primer navedemo vprašanji o uporabi digitalne dividende ter skupne infrastrukture. Vprašanje je, kako spodbuditi operaterje, da bodo gradili omrežja tudi na območjih, ki so komercialno manj zanimiva? Kako in do katere mere spodbujati sodelovanje operaterjev pri gradnji infrastrukture? S tem je namreč povezano tako vprašanje licenčnin kot tudi način izvedbe razpisa.
Naj pri tem še opozorimo, da operaterji glede na veljavno zakonodajo in obstoječe odločbe, ki jih imajo, že lahko uvajajo tehnologijo LTE.