Agencija odgovarja novinarju Matjažu Ropretu.
Glede na sporočilo evropske komisije, ki je zavrnila slovensko prošnjo za podaljšanje roka za začetek uporabe frekvenc 800 MHz, prejšnji teden in glede na najnovejši odziv ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ki je napovedalo, da bo od agencije zahtevalo izpeljavo vseh postopkov podelitve frekvenc na 800 MHz do konca leta, prosim še vaš odziv. In sicer me zanima:
Kakšno je vaše stališče glade odgovora evropske komisije. Zakaj ste sploh zaprosili za podaljšanje roka, s kakšnimi argumenti?
Za odgovor na to vprašanje je pristojno Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Boste upoštevali poziv ministrstva in kdaj bo padla odločitev o tem?
Agencija ni prejela uradnega poziva ministrstva, temveč je iz medijev izvedela za namero ministrstva, »da bo od agencije zahtevalo izvedbo vseh postopkov podelitve frekvenc na 800 MHz najkasneje do konca leta«.
Kaj vam preprečuje izvzetje razpisa za frekvence digitalne dividende (800 MHz) iz megadražbe in pripravo razpisa zanje takoj po dopustih? Nenazadnje ste tudi frekvence 1800 MHz lahko podelili dokaj hitro.
Agencija je podelila frekvence v pasu 1800MHz za krajše obdobje (tri leta). Glavni razlog je bil, da v obdobju, ko z vsemi razpoložljivimi človeškimi in finančnimi viri pripravlja veliko dražbo, omogoči razvoj novih storitev 4G. Pred izpeljavo omenjenega razpisa je agencija preverila interes operaterjev, vendar v prvem krogu poizvedovanj ni zasledila interesa operaterjev za podoben razpis tudi na 800 MHz. Bo pa agencija ponovno preverila interes operaterjev.
Kako odgovarjate na očitke, da zamuda pri podelitvi teh frekvenc povzroča škodo gospodarstvu in državljanom?
Očitkov, ki jih navajate, in ki bi bili podkrepljeni s tehtnimi argumenti, nismo zasledili. Operaterji so se odzvali na razpis za podelitev frekvenc v pasu 1800 MHz in začeli ponujati storitve 4G. Frekvenčni pas 800 MHz pa je po prehodu na digitalno televizijsko oddajanje in njegovi sprostitvi leta 2011 po novem namenjen mobilni tehnologiji. Ta pas je bil vzet radiodifuziji s ciljem, da se zagotovi možnost mobilnega interneta čim večjemu številu prebivalcev oziroma, da se doseže čim večje pokrivanje, med drugim tudi tistih področij, ki so za operaterje komercialno manj zanimiva. Zagotoviti ustrezno nacionalno pokrivanje ob hkratnem zagotavljanju konkurenčnosti in primerni ceni za frekvence je temeljni interes, ki ga želi s svoji postopki zasledovati agencija. Zagotoviti optimalni in zanesljiv razplet take dražbe zahteva po izkušnjah večine drugih držav in regulatorjev izbiro ustreznega tipa dražbe ter odlično pripravo analiz, na podlagi njih izpeljanih izhodišč ter na koncu tudi odlično izpeljavo konkretne dražbe. Agencija je zasnovala celoten postopek. Izhodišča je predstavila ministrstvu in širši javnosti. Vsi postopki (razpisi, javna posvetovanja ipd.) se izvajajo v zastavljenih rokih in transparentno, saj so dokumenti javno objavljeni.