Agencija odgovarja novinarju Luki Jakšetu.
Agencija je v zadnjem obdobju pričela tesneje sodelovati z operaterji pri določanju tehnoloških vidikov razvoja elektronskih komunikacij. Prva skupna delovna skupina je bila vezana na strategijo in pripravo razpisa LTE, sedaj ustanavljate delovno skupino za določitev regulatornih usmeritev za pospešitev investicij in doseganje ciljev digitalne agende. Nam lahko sporočite, na osnovi kakšnih pravnih podlag se agencija ukvarja z določanjem tehnoloških vidikov razvoja, ki so sicer v domeni državnih strategij in odločitev posameznih operaterjev na trgu? Kakšne so evropske direktive in smernice na tem področju? Je resorno ministrstvo agencijo morda pooblastilo, da prevzame izdelavo tehnoloških usmeritev oz. strategij? Na kakšni pravni podlagi?
Agencija ne namerava izvajati aktivnosti, za katere so odgovorni operaterji. Prav tako ne namerava pripraviti nobene nacionalne strategije, za katero je odgovorna vlada oz. pristojno ministrstvo.
Kot smo že večkrat javno pojasnili, agencija pripravlja strokovne podlage za nacionalno strategijo ter za razpis frekvenc za omrežja četrte generacije, ki omogočajo mobilni širokopasovni dostop. Več o tem lahko preberete na povezavi.
Skladno s svojimi nalogami in pristojnostmi se agencija ukvarja z vprašanji regulacije bodočih omrežij – za to nalogo je imenovala strokovno projektno skupino, ki bo pripravila podlage, s pomočjo katerih bo agencija oblikovala nadaljnjo regulacijo širokopasovnega dostopa (projekt je interno dobil ime Analize in strategije regulacije). V zvezi s tem je operaterjem poslala vprašalnik, s katerim želi zbrati informacije in stališča, ki jih bo agencija potrebovala za načrtovanje nadaljnjih regulatornih aktivnosti. Pri tem je treba poudariti, da omenjeno zbiranje informacij ni javno posvetovanje o izhodiščih ali konkretnih predlogih, ki bi jih agencija že pripravila. Ali bodo odgovorili na vprašalnik, je stvar vsakega posameznega operaterja.
Ker se agencija zaveda izjemne zahtevnosti regulacije omrežij naslednje generacije, je v letnem načrtu za 2013 predvidela okrepitev strokovne ekipe, ki je predpogoj, da bo lahko skupaj z industrijo in strokovno javnostjo pripravila učinkovito regulatorno okolje. Na kompleksnost nalog, ki so pred agencijo, dodatno opozarjajo dokumenti Evropske komisije ter BEREC (zveza EU regulatorjev telekomunikacij).
Kdo so zunanji izvajalci agencije (pravne in fizične osebe), ki sodelujejo v projektih, omenjenih v prvem vprašanju? Kako je z njimi urejeno delovno razmerje? Nam lahko posredujete celoten seznam?
Agencija je za pripravo strokovnih podlag za nacionalno strategijo ter za razpis frekvenc za omrežja četrte generacije na podlagi javnega razpisa ter zbranih ponudb angažirala tudi zunanje izvajalce:
-
Fakulteta za elektrotehniko Ljubljana, pogodba sklenjena na podlagi javnega razpisa;
-
IRA (International regulatory affairs consulting), pogodba sklenjena na podlagi javnega razpisa;
-
Dr. Tomaž Javornik, avtorska pogodba;
-
PwC (PricewaterhouseCoopers), sklenjen je dogovor o sodelovanju, ki pa še ni bil realiziran;
Za projekt, v katerem se ukvarja z regulacijo bodočih omrežij, pa agencija ni angažirala zunanjih sodelavcev.