Agencija za pošto in elektronske komunikacije je pripravila predlog za plačilo podaljšanja odločb za frekvence na 900 MHz, ki so namenjene mobilnim storitvam. V skladu s svojo politiko transparentnosti je agencija objavila tudi metodologijo za izračun cene podaljšanja. V omenjeni metodologiji je navedena napačna revalorizacija cen, ki so jih operaterji za frekvence pod 1 GHz plačali pred 15 leti. Gre za nenamerno napako, ki pa ne vpliva na predlagano ceno, saj je glavno vodilo za oblikovanje cene primerljivost z evropskimi cenami za ta frekvenčni pas.
Agencija je napako odpravila ter ponovno preverila predlagano in s strani vlade potrjeno ceno, pri čemer je znova ugotovila, da je ta cena primerna in primerljiva s cenami za frekvence na pasu pod 1 GHz, ki so bile v zadnjih letih dosežene na dražbah po Evropi.
Revalorizacija cene, ki je bila plačana za te frekvence pred 15 leti, ni bila glavno vodilo za izračun predlagane cene, temveč le izhodišče za izračun primerljive cene. Da bi končno ceno uskladila z evropskim povprečjem, je agencija v omenjeni metodologiji ustrezno ponderirala revalorizirano ceno.
Izračunana cena torej ne temelji samo na revalorizirani ceni, temveč na primerjavi s cenami po Evropi, kjer se vrednost spektra zaradi tehnološkega napredka povečuje. Poleg tega gre za delujoča omrežja, ki so že amortizirana. Dejstvo pa je tudi, da cene v Evropi veljajo za 15 letno obdobje ter se plačujejo vnaprej v enkratnem znesku. V Sloveniji bodo odločbe za frekvence podaljšane brez dražbe za slaba tri leta, kar pomeni tudi prihranek pri stroških financiranja.