Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Apek objavil načrtovane pogoje za javni razpis frekvenc za mobilno tehnologijo z javno dražbo

Apek objavil načrtovane pogoje za javni razpis frekvenc za mobilno tehnologijo z javno dražbo

Petek, 20.09.2013

Agencija za pošto in elektronske komunikacije je objavila osnutek informativnega memoranduma za javni razpis frekvenc za mobilno tehnologijo z javno dražbo. Agencija v postopkih dodelitve frekvenc zasleduje tri temeljne cilje: zagotoviti ustrezno nacionalno pokrivanje, zagotoviti konkurenčnost med operaterji ter za državo pridobiti ustrezna finančna nadomestila za uporabo teh frekvenc. V osnutku zato med drugim predlaga splošne obveznosti pokrivanja in gradnje omrežij, posebne obveznosti pokrivanja v pasu 800 MHz, ter spektralne kape in rezervacije.

Osnutek informativnega memoranduma, ki ga agencija objavlja, podaja načrtovane pogoje javnega razpisa z javno dražbo frekvenc. Gre za dokument, ki je pripravljen na podlagi študij primerov ter izkušenj drugih evropskih držav s podobnimi dražbami ob hkratnem upoštevanju posebnosti slovenskega trga ter usmeritev pristojnega ministrstva. Služil bo kot podlaga za pripravo razpisne dokumentacije za javni razpis z javno dražbo.

Agencija je ob objavi osnutka pozvala vso javnost, ki je vključena v razvoj informacijske družbe v Sloveniji, k podaji komentarjev nanj. Ob tem pričakuje kakovostne prispevke in mnenja vseh deležnikov, ki se zavedajo izjemnega pomena mobilnega interneta za nadaljnji razvoj Slovenije.

V okviru tega javnega razpisa z javno dražbo namerava agencija ponuditi v celoti razpoložljive pasove 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz in 2600 MHz ter ves nedodeljeni spekter v pasu 2100 MHz. Vsi frekvenčni pasovi bodo namenjeni za zagotavljanje mobilnih storitev in bodo tehnološko nevtralni, s čimer želi agencija zadovoljiti vedno večje zahteve po spektru ter raznolike potrebe mobilnih operaterjev. Hkratna ponudba vsega razpoložljivega spektra bo ponudnikom omogočila, da si zagotovijo ustrezen nabor frekvenc, in izključila njihovo negotovost glede pridobivanja dodatnega spektra v kasnejših ločenih postopkih dodeljevanja frekvenc.

Agencija v postopku dodelitve frekvenc in v skladu z obvezo o učinkoviti rabi spektra zasleduje tri temeljne in enako pomembne cilje: zagotoviti ustrezno nacionalno pokrivanje, zagotoviti konkurenčnost med operaterji ter za državo pridobiti ustrezna finančna nadomestila za uporabo frekvenc.
 
Ob upoštevanju teh ciljev in prizadevanju za dostopnost do storitev mobilnega interneta čim večjemu številu prebivalcev Slovenije, agencija v osnutku informativnega memoranduma predvideva splošne obveznosti pokrivanja ter posebne obveznosti pokrivanja v pasu 800 MHz.

Agencija tako predvideva, da morajo operaterji, ki pridobijo spekter pod 1 GHz, brezžične javne komunikacijske storitve omogočiti za 40 % prebivalstva Republike Slovenije v 3 letih in 70 % prebivalstva Republike Slovenije v 5 letih. Operaterji, ki pridobijo spekter nad 1 GHz, morajo storitve brezžične javne komunikacijske storitve omogočiti za 25 % prebivalstva Republike Slovenije v 3 letih in 40 % prebivalstva Republike Slovenije v 5 letih.

Agencija namerava en blok frekvenc v pasu 800 MHz vezati na obveznost pokrivanja vsaj 95% prebivalcev Slovenije v najkasneje treh letih, pri čemer zahteva pasovno širino najmanj 10 Mbps od bazne postaje do mobilnega uporabniškega terminala na zunanji strani naseljene lokacije. Operater lahko to obveznost izpolni z uporabo katerih koli frekvenčnih pasov, ki so mu dodeljeni. Obenem mora operater zagotoviti tudi pokrivanje naselij, ki bodo posebej določena. Seznam naselij, ki nastaja v sodelovanju s pristojnim ministrstvom, bo objavljen v kratkem.

K takšni obveznosti, za katero je agencija opravila tudi simulacijo stroškov za operaterje, agencijo zavezuje usmeritev pristojnega ministrstva ter cilji digitalne dividende. Frekvenčni pas 800 MHz je bil namreč po prehodu na digitalno televizijsko oddajanje vzet radiodifuziji s ciljem, da se zagotovi možnost mobilnega interneta čim večjemu številu prebivalcev oziroma, da se doseže čim večje pokrivanje, med drugim tudi tistih področij, ki so za operaterje komercialno manj zanimiva.
 
Slovenija ima takoj za Malto najbolj asimetrično strukturo tržnih deležev mobilnih operaterjev, saj imata dva vodilna operaterja skupaj več kot 80% tržni delež. Zato namerava agencija v prizadevanju za ustvarjanje konkurenčnih razmer na trgu uporabiti spektralne kape in rezervacije. Pri tem je upoštevala načelo, da spektralne kape in rezervacije ne smejo preveč omejiti ciljev dražbe.
 
Na predmetnem javnem razpisu predvideva naslednje spektralne kape: 2 x 30 MHz v pasovih 800 in 900 MHz, 2 x 15 MHz v pasu 900 MHz, 2 x 30 MHz v pasu 1800 MHz, 2 x 105 MHz v FDD pasovih 800, 900, 1800, 2100 in 2600 MHz, vključno z že obstoječimi pravicami do uporabe v spektru 2100 MHz FDD.

Poleg tega  namerava agencija rezervirati največ dva bloka 2 x 5 MHz v pasu 800 MHz, ki bosta na voljo le tistim ponudnikom na javni razpis, ki na novo vstopajo na trg, ali obstoječim operaterjem z največ 15-odstotnim tržnim deležem aktivnih končnih uporabnikov javnih mobilnih storitev.

Osnutek informativnega memoranduma ne vsebuje poglavja pravilih dražbe, v okviru katerih bo opredeljen tudi format dražbe. To bo objavljeno takoj, ko bo dorečen zakonski okvir. V sodelovanju z zunanjimi specializiranimi svetovalci agencija pripravlja še analizo optimalnih izklicnih cen (plačila) za posamezne frekvenčne pasove. Izklicne cene bo pred začetkom javnega razpisa morala potrditi vlada RS.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.