Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Žurnal24: preklop na tuje omrežje

Žurnal24: preklop na tuje omrežje

Sreda, 29.07.2015

Agencija odgovarja novinarju Janez Zalazniku.

 

Na nas se je obrnila bralka, ki trdi, da ji je telefon v Izoli samodejno preklopil na italijansko omrežje. Ali se to na Obali pogosto dogaja?  Kateri so kraji, kjer se to največkrat dogaja?

Razširjanje radiofrekvenčnih valov se na ozira na državne meje, zato je signal tujih operaterjev prisoten povsod ob meji naše države (enako velja za signal slovenskih operaterjev, ki je v sosednjih državah). Tega pojava tehnično ni mogoče povsem odpraviti. Od razgibanosti terena je odvisno, kako daleč v notranjost države sega. V primeru, da je signal operaterja, pri katerem ima uporabnik sklenjeno naročniško ali predplačniško razmerje, dovolj močan in omrežje ni preobremenjeno, mobilni aparat ne bo preklopil na tujega operaterja. Če pa signala lastnega operaterja ni ali je prešibek, oziroma je omrežje zasedeno (npr. zaradi povečanega prometa), pa bo mobilni aparat poiskal najmočnejši signal operaterja, ki je na voljo.

Je še na kakšnih drugih (bolj naseljenih ali turistično zanimivih) obmejnih območjih signal operaterjev tuje države močnejši od vašega; kje je smiselno nastaviti ročno nastavitev omrežja?

Vsem uporabnikom na obmejnih področjih, kjer je prisoten signal tujih operaterjev, svetujemo, naj mobilni aparat nastavijo na ročno izbiro operaterja in izberejo svojega operaterja. Na ta način lahko preprečijo, da bi mobilni aparat v primeru slabega signala ali prezasedenosti omrežja preklopil na tujega operaterja.

Ali z drugimi sosedi imamo podpisane dogovore o omejevanju sevanja v sosednjo državo in ali se jih držijo?  Vem, da gre z Italijo za problem, ki traja že dolga leta. Zanima me, ali ste v zadnjih letih uspeli italijansko stran prepričati, da podpiše dogovor o urejanju mobilnih in radijskih signalov oziroma storili kakšen drug napredek pri reševanju tega problema?

Ta problematika ni povezana z motnjami, ki jih zaradi uporabe Sloveniji dodeljenih radiodifuznih frekvenc (frekvenc za razširjanje radijskih in televizijskih programov) povzročajo italijanske radijske in televizijske postaje.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.