Ste na arhivski spletni strani, ki se od 10. 1. 2020 ne osvežuje oziroma ne dopolnjuje več. Za veljavno vsebino obiščite www.akos-rs.si.

Delo: odgovori operaterjev na poziv agencije

Delo: odgovori operaterjev na poziv agencije

Torek, 13.08.2013

Agencija odgovarja novinarju Matjažu Ropretu.

 

V zvezi z vašim vprašanjem glede odgovorov operaterjev na poziv agencije, ali so zainteresirani za razpis frekvenc v pasu 800 MHz za obdobje do 3. 1. 2016, vam podajamo naslednji odgovor.

Agencija je prejela odgovore operaterjev Telekom Slovenije, Simobil, Tušmobil in T-2. Iz slednjih izhaja, da le en operater eksplicitno podpira takšno podelitev do 3. 1. 2016, dva sta izrecno proti, en operater pa se s tem strinja le deloma in za nekoliko krajše obdobje.

Agencija na podlagi prejetih odgovorov operaterjev ugotavlja, da ob odsotnosti enotnega in  nenazadnje tudi večinskega mnenja ni mogoče izvesti ustrezne podelitve radijskih frekvenc v pasu 800 MHz s podelitvijo do 3.1. 2016 in podelitev radijskih frekvenc v pasu 800 MHz pospešiti na tak način.

Agencija se zavezuje, da bo vse aktivnosti za načrtovani razpis še naprej izvajala skladno z objavljenim časovnim načrtom, pri tem pa operaterje prosi za čim večjo strokovno podporo in sodelovanje.

Priložnost odgovora na vaše vprašanje pa bi želeli obenem izkoristiti tudi za obrazložitev navedb, ki smo jih 7. 8. 2013 zasledili v vašem članku v Delu z naslovom: "Apek se je preprosto odločil, da razpisa ne bo".

V članku z navedenim naslovom je nekorektno navedeno, da je agencija na srečanju z operaterji izrazila stališče: "Frekvence 800 MHz bodo del magadražbe, ker smo se na Apeku tako odločili".

Agencija poudarja, da ves čas, tudi na tem neformalnem srečanju, zastopa stališča, kot so bila izražena na tiskovni konferenci dne 1. 8. Tudi na neformalnem srečanju z operaterji, katerega namen je sicer bila neformalna in nejavna izmenjava stališč in mnenj med prisotnimi, je agencija zastopala popolnoma ista stališča.

Agencija je že od sredine leta 2012 intenzivno zbirala informacije na podlagi katerih se je odločila, kar je hkrati tudi njena zakonska obveza, da je smiselno izvesti enovito dražbo za več frekvenčnih pasov, saj le tako lahko zagotovljena konkurenčnost okolja ob ustrezni pokritosti prebivalstva s storitvami 4G in ustrezen finančni izplen za proračun Republike Slovenije. Slednje potrjujejo tudi vsi zunanji svetovalci z mednarodnimi referencami, ki agenciji svetujejo v postopkih priprave razpisa. Prav tako na pravilnost slednjega kaže tud praksa večine držav v Evropi. Agencija je svojo odločitev o enoviti dražbi za več frekvenčnih pasov večkrat izrazila tudi ministrstvu ter v posvetovalnih dokumentih tudi operaterjem. Ministrstvo temu ni nasprotovalo, operaterji pa prav tako niso podali ustreznih argumentov, ki bi upravičili spremembo odločitve. Skladno z načeli učinkovitega upravljanja radijskih frekvenc je naloga agencije,da se odloči o tipu dražbe, kar je v skladi z zakonskimi obveznostmi tudi storila.

Več samostojnih razpisov za posamezne pasove bi lahko finančno manj zmožne operaterje  izločilo iz igre. Prav tako bi bilo izvajanje drugačnih in ločenih dražb, ki bi denimo dražile zgolj posamezne pasove (npr. 800 MHz), iz vidika učinkovitosti povsem neupravičeno in nič hitrejše.

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7, 1000 Ljubljana, Slovenija
T: 01 583 63 00
F: 01 511 11 01
E: info.box@akos-rs.si



Uradne ure:
PON - PET 9:00 - 11:00
SRE - 13:00 - 14:00
Uradne ure po telefonu:
PON - PET 9:00 - 14:00

© 2014 AKOS. Vse pravice pridržane.