Na povabilo organizatorjev, Slovenskega društva za elektronske komunikacije SIKOM, so se predstavniki AKOS udeležili 33. delavnice o telekomunikacijah VITEL 2017, ki poteka od 22. do 23. maja 2017 na Brdu pri Kranju. Vodja oddelka za mobilne zveze Meta Pavšek Taškov je predstavila Akcijski načrt za 5G v Evropi, COM (2016) 588, odzive na 5G pobudo v Sloveniji in priprave na svetovno konferenco WRC-19, v.d. direkotorja Tanja Muha pa je na to temo sodelovala na okrogli mizi.
V.d. direktorja Tanja Muha je sodelovala na okrogli mizi.
Slovensko 5G pobudo je objavila Agencija za komunikacijska omrežja in storitve, ki je v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo (MJU) pozvala investitorje k prijavi projektov za testiranje in prihodnjo rabo tehnologije 5G. S tem je podprla pobudo Evropske komisije, da omogoči razvojne projekte za tehnologijo 5G ter čimprejšnje uvajanje omrežij 5G v Sloveniji. Z Akcijskim načrtom za 5G v Evropi, zapisanim v dokumentu 5G for Europe: An Action Plan COM(2016) 588 final, želi Evropska komisija med drugim promovirati in finančno podpreti vsa 5G javno zasebna partnerstva (PPP) za preizkuse, ki bi jih evropske države izvajale od 2017 dalje, kot tudi za pred-komercialna testna delovanja opreme 5G. Agencija je ponudila uporabo frekvenčnega pasu 3400 - 3800 MHz za testiranje projektov 5G po mestih Slovenije in pomoč pri vzpostavitvi mednarodnih stikov z evropskimi administracijami, saj bodo imeli prednost projekti, v katerih slovenski deležniki sodelujejo s partnerji iz sosednjih ali drugih evropskih držav. Prav tako je predlogala spremembe 53. člena ZEKom-1, da bi omogočila izdajo odločb o dodelitvi radijskih frekvenc za daljše časovno obdobje (do 3 let) za testiranje novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov.

Vodja oddelka za mobilne zveze Meta Pavšek Taškov je predstavila odzive na 5G pobudo v Sloveniji.
Agencija je v 5G pobudi zasledovala naslednje cilje:
-
uporabiti radiofrekvenčni spekter za dosego največjega možnega družbeno ekonomskega napredka, saj bo 5G povezljivost ključna na vseh področjih družbenega življenja, kot so promet, transport, zdravstvo, industrija in energija;
-
spodbuditi razvoj v vseh segmentih gospodarstva in posledično naložbe ter ustvarjanje novih delovnih mest;
-
zagotoviti dostop do sodobnih mobilnih komunikacij in modernih storitev tudi na drugih področjih življenja čim širšemu krogu prebivalstva;
-
ohraniti razvoj učinkovite konkurence na trgih storitev mobilnih elektronskih komunikacij;
-
ohraniti tehnološko in storitveno nevtralnosti pri rabi spektra v skladu z evropskimi okviri.
Na 5G pobudo so se odzvali naslednji deležniki: predstavnik operaterja Telekom Slovenije, predstavnika proizvajalcev opreme Ericsson in Iskratel, predstavniki uporabnikov – MNZ Policija, MORS URSZ in Slovenska vojska in deležnik iz raziskovalne sfere - Fakulteta za Elektrotehniko v Ljubljani (LTFE). V mesecu marcu je bil ustanovni sestanek 5G pobude, na katerem so omenjeni deležniki predstavili prvo verzijo ("White paper") pilotnega evropskega projekta 5G PPDR, namenjenega zagotavljanju javne varnosti ter zaščite in reševanja. Sodelovanje v 5G pobudi je potrdil tudi Joint Research Center Evropske komisije (JRC).
Direktorat za informacijsko družbo pri MJU (DID) in AKOS sta projekt predstavila tudi Evropski Komisiji. Nadaljnji pogovori z Evropsko komisijo pa bodo prinesli odgovor, ali bo omenjen projekt dobil tudi evropska finančna sredstva.